Zawieszenie broni czy koniec wojny w NBP?

Choć Paweł Mucha, członek zarządu banku centralnego, nie zasiadł obok prezesa Adama Glapińskiego na piątkowej konferencji prasowej kierownictwa banku, to jego konflikt z szefem NBP wyraźnie przygasł. „Dobro banku centralnego jest najważniejsze”.

Publikacja: 13.11.2023 15:05

Prezes NBP Adam Glapiński (P), wiceprezes NBP Marta Kightley (L) oraz Paweł Mucha (C)

Prezes NBP Adam Glapiński (P), wiceprezes NBP Marta Kightley (L) oraz Paweł Mucha (C)

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ostry konflikt w kierownictwie Narodowego Banku Polskiego wyszedł na światło dzienne po tym jak w zeszłym tygodniu bank centralny opublikował stanowisko zarządu, w którym napiętnował jednego z jego członków, Pawła Muchę.

Wymiana ciosów w NBP

Zarzucił mu m.in. bezzasadną krytykę prezesa NBP, budowanie atmosfery konfliktu i rozliczeń. Mucha odpowiedział na to na portalu X (dawniej Twitter). Napisał, że stanowisko w jego sprawie podjęto wbrew przepisom prawa, naruszając jego dobra osobiste. Opublikował tam także obszerne pismo w sprawie niewykonywania obowiązków przez prezesa NBP. Zarzucił w nim Adamowi Glapińskiemu łamanie prawa i regulaminu banku centralnego m.in. poprzez podejmowanie decyzji z pominięciem zarządu, nieujawnianie członkom zarządu protokołów z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej i innych ważnych dokumentów, kneblowanie dyskusji, próbę zmiany regulaminu banku ograniczającą uprawnienia członków zarządu, a także nieuzasadnione obniżanie pensji. 

Czytaj więcej

Prezes NBP Adam Glapiński: Kto mnie atakuje, szkodzi Polsce

W czwartek w czasie konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, Adam Glapiński bagatelizował sprawę. – Nie ma żadnego konfliktu. Pan Mucha po prostu żąda niebotycznych kwot za swoją pracę, a poziom i sposób jej wykonywania niczym tego nie uzasadnia - przekonywał. - Reszta to didaskalia – dodał.

Gdy jednak podniosły się głosy o możliwości postawienia prezesa Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, na zwołanej w piątek nadzwyczajnej konferencji prasowej w otoczeniu członków zarządu i prawników, grzmiał on już o ataku na niezależność banku centralnego. - Celem tego ataku ma na celu wepchnięcie Polski na siłę, gwałtem, do strefy euro – przekonywał Adam Glapiński.

Zapowiedział, że bank będzie się bronił, używając do tego instrumentów prawnych i finansowych. 

Czytaj więcej

Były doradca Dudy idzie na wojnę z Adamem Glapińskim. Poważne oskarżenia

Deeskalacja konfliktu

Ton zmienił też Paweł Mucha. - Co do wątku personalnego (naruszenie dóbr osobistych) rozważę czy w ogóle jest sens podejmować w tej sprawie jakiekolwiek działania prawne. W sprawach banku będę natomiast działał z pełną determinacją. Prezes NBP nie stoi ponad prawem. Powinien go przestrzegać – pisał na portalu X w czwartek. Wspomniał też o konieczności wyciągnięcia konsekwencji w związku z naruszeniami prawa, w tym konstytucji.

Ale w piątek, po konferencji prezesa Glapińskiego, Mucha wyraźnie spuścił z tonu. - Chciałbym podziękować prezesom Marcie Gajęckiej i Piotrowi Pogonowskiemu [członkowie zarządu] za stworzenie warunków do naszej dzisiejszej rozmowy z Prezesem NBP prof. Adamem Glapińskim. Jak powiedział Prezes NBP dobro banku centralnego jest najważniejsze – napisał na portalu X Paweł Mucha.

Paweł Mucha, jest prawnikiem, wcześniej był m.in. ministrem w kancelarii prezydenta i jego doradcą. To prezydent wskazał go do zarządu NBP.

Ostry konflikt w kierownictwie Narodowego Banku Polskiego wyszedł na światło dzienne po tym jak w zeszłym tygodniu bank centralny opublikował stanowisko zarządu, w którym napiętnował jednego z jego członków, Pawła Muchę.

Wymiana ciosów w NBP

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych