Aktualizacja: 28.01.2025 03:15 Publikacja: 22.09.2021 15:32
Foto: Bloomberg
Jak wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski, podaż pieniądza w szerokim sensie – tzw. agregat M3, który obejmuje gotówkę w obiegu, depozyty bieżące oraz depozyty terminowe o zapadalności do dwóch lat – wzrosła w lipcu o 9,1 proc. rok do roku (albo 8,7 proc. po korekcie o wpływ zmian kursowych), po 8,8 proc. w lipcu. To wynik zgodny z przeciętnymi szacunkami ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”.
Wzrostowi podaży pieniądza towarzyszy zmiana jej struktury. Coraz większą rolę odgrywają depozyty bieżące, których wartość wzrosła w sierpniu o 16,6 proc. rok do roku. Przybywa też gotówki w obiegu. W sierpniu jej wartość wzrosła o 15,7 proc. rok do roku. W obu przypadkach to jednak najniższe wyniki od lutego 2020 r., czyli od wybuchu pandemii. Wciąż odpływa pieniędzy z lokat terminowych o zapadalności do dwóch lat. Ich wartość stopniała w sierpniu o 24,7 proc. rok do roku, a w przypadku samych gospodarstw domowych o 28,2 proc. rok do roku. Na takich lokatach Polacy mają obecnie niewiele ponad 150 mld zł, najmniej od 2008 r., podczas gdy na rachunkach bieżących mają 856 mld zł, niemal sześciokrotnie więcej niż w 2008 r.
Najstarszy bank na świecie, włoski Monte dei Paschi di Siena (MPS), który niedawno był bliski bankructwa i został uratowany przez rząd, złożył przyjazną ofertę przejęcia za 13,3 mld euro większego Mediobanca poprzez zamianę akcji. I do tego, ma poparcie rządu!
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Dla banków polubowne rozwiązanie sporów frankowych to najtańsza opcja. Coraz częściej kierują więc takie propozycje również do tych klientów, którzy weszli na drogę sądową. I wierzą, że ta oferta zostanie przyjęta.
Polacy są dosyć zadowoleni z usług swoich banków, wystawiając ogólną ocenę 75 pkt na 100 pkt możliwych – wynika z najnowszej edycji badań prowadzonych przez ARC Rynek i Opinia. Najbardziej docenianym bankiem okazuje się obecnie VeloBank.
Dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy: znikają okienka kasowe, za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają, że idą z duchem czasu, bo Polacy wolą płatności kartą czy mobilne. A obsługa gotówki też sporo kosztuje.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
EBOR zainwestował w naszym kraju w 2024 r. rekordowe 1,43 mld euro. I zapowiada, że to nie koniec.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w 2024 r. przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Sprawdzają analitycy portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl.
Podczas zakończonego właśnie forum ekonomicznego w Davos Donald Trump przedstawił swoją wizję gospodarki. Przy okazji, po imieniu i nazwisku skrytykował prezesów największych banków amerykańskich.
Najstarszy bank na świecie, włoski Monte dei Paschi di Siena (MPS), który niedawno był bliski bankructwa i został uratowany przez rząd, złożył przyjazną ofertę przejęcia za 13,3 mld euro większego Mediobanca poprzez zamianę akcji. I do tego, ma poparcie rządu!
Polki chcą inwestować, choć znacznie częściej niż mężczyźni mają przed tym pewne obawy. Jeżeli już podejmują decyzję o zainwestowaniu w jakieś aktywa, to wybierają przeważnie te, które są obciążone możliwie jak najmniejszym ryzykiem – nawet jeżeli inwestycja przyniesie mniejszy zysk.
Po roku bez programu dopłat do kredytów rynek się wreszcie uspokaja, ceny przestały rosnąć i miejmy nadzieję, że mieszkania przestaną być postrzegane jako dobro inwestycyjne. Trzeba rozwijać budownictwo społeczne – mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.
Segment popularny w zapaści, jest popyt na lokale z wyższej półki. Bez cięć stóp i bez programu dopłat – tak pozostanie.
Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Nie ma czegoś takiego jak „stary” czy „nowy” WIBOR. Wskaźnik jest jeden, wciąż taki sam, i od początku działa w poprawny sposób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas