OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce

EBOR zainwestował w naszym kraju w 2024 r. rekordowe 1,43 mld euro. I zapowiada, że to nie koniec.

Publikacja: 16.01.2025 07:00

EBOR, który ma siedzibę w Londynie, zainwestował w ub.r. rekordowe 16,6 mld euro w 584 projekty w ró

EBOR, który ma siedzibę w Londynie, zainwestował w ub.r. rekordowe 16,6 mld euro w 584 projekty w różnych krajach. W 76 proc. to sektor prywatny.

Foto: Adobe Stock

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestował w Polsce w ub.r. łącznie 1,43 mld euro w 49 projektów. I pobił swój poprzedni rekord z 2023 r., kiedy suma inwestycji w 32 projekty wyniosła 1,3 mld euro.

W co zainwestował EBOR w Polsce w 2024 r.?

- Wszystkie nasze polskie inwestycje w zeszłym roku trafiły do sektora prywatnego – informuje Andreea Moraru, dyrektor regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie.

Istotny był pakiet finansowy 146 mln euro dla Polpharmy. 100 mln euro zdobyła firma Fiberhost/INEA m.in. na modernizację sieci światłowodowej (ponad 1 mln gospodarstw domowych). W mieszkania na wynajem inwestuje Vantage Development wsparty przez EBOR kwotą 100 mln euro, oraz polska spółka zależna Nrep Nordic Strategies Fund IV (13,7 mln euro).

Łącznie 170 mln euro bank wydał na inwestycje kapitałowe. Wziął m.in. udział w prywatyzacji VeloBanku, zainwestował w kosmetyczną Bielendę i sportowego sprzedawcę internetowego R-Gol. W sumie EBOR zainwestował od 1991 r. w Polsce 15,2 mld euro, z czego 93 proc. w sektorze prywatnym.

Czytaj więcej

Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji

Co dalej?

Jaki jest budżet EBOR dla Polski na rok 2025? – pytamy Andreeę Moraru. Opowiada, że bank nie wyznacza konkretnych celów, po prostu odpowiada na popyt, ale jest przekonana, że tę aktywność wesprze 3,8-proc. wzrost polskiego PKB prognozowany na ten rok i silny nacisk w kraju na wzmacnianie konkurencyjności.

Szukamy możliwości w bardziej innowacyjnych sektorach, takich jak biometan i wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

- Będziemy nadal wspierać inwestycje zgodnie z naszymi głównymi priorytetami strategicznymi. Główny nacisk pozostaje położony na pomoc Polsce w przyspieszeniu wdrażania odnawialnych źródeł energii – informuje „Rzeczpospolitą” Andreea Moraru. - Ujawniliśmy już nasz zamiar sfinansowania dwóch konsorcjów morskich elektrowni wiatrowych i pracujemy nad kilkoma innymi możliwościami promowania wdrażania odnawialnych źródeł energii i magazynowania.

W co chce inwestować EBOR w Polsce?

Na radarze EBOR-u w Polsce są też magazyny energii i sieć elektroenergetyczna. - Szukamy również możliwości w bardziej innowacyjnych sektorach, takich jak biometan i wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla – deklaruje Andreea Moraru.

EBOR deklaruje dalsze wsparcie dla polskiego biznesu prywatnego, także w jego ekspansję zagranicznej. Ma do tego spore instrumentarium: dług, finansowanie mezzanine i inwestycje kapitałowe (bezpośrednie lub poprzez fundusze).

- Będziemy nadal wspierać polskie banki poprzez emisję instrumentów rynku kapitałowego i umożliwiając wprowadzanie innowacyjnych instrumentów finansowych, takich jak np. syntetyczna sekurytyzacja. Przeprowadziliśmy dwie transakcje syntetycznej sekurytyzacji z Bankiem Santander i Millennium Bank i widzimy potencjał dalszego wzrostu w tym obszarze – zapowiada Moraru.

Jak nawigować w 2025 r., który będzie rokiem niepewności

I ostatnie pytanie: o reakcję EBOR na czynniki niepewności, np. politykę nowego prezydenta USA, możliwy koniec wojny na Ukrainie? - Rzeczywiście rok 2025 niesie ze sobą wiele niepewności, w tym dotyczących polityki handlowej i zaangażowania w cele ekologiczne. Ale właśnie dlatego my w EBOR uważamy, że dla naszych gospodarek kluczowe jest skupienie się na konkurencyjności, tworzeniu miejsc pracy, wzmacnianiu sektora prywatnego i na bezpieczeństwie energetycznym, w tym na łączności i rozbudowie sieci energetycznej. Dzięki temu kraje, w tym Polska, będą bardziej odporne na wyzwania zewnętrzne – deklaruje Andreea Moraru. – Podczas gdy rok 2025 może przynieść większe podziały i niepewność, stwarza również możliwości dla tych, którzy są gotowi dostosować się i znaleźć swoje miejsce w rozwijającej się gospodarce światowej – podkreśla dyrektor regionalna banku.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestował w Polsce w ub.r. łącznie 1,43 mld euro w 49 projektów. I pobił swój poprzedni rekord z 2023 r., kiedy suma inwestycji w 32 projekty wyniosła 1,3 mld euro.

W co zainwestował EBOR w Polsce w 2024 r.?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego