Reklama
Rozwiń

Sopot czerwoną strefą. Obostrzenia w Gdańsku, Szczecinie i Kielcach. Warszawa zagrożona

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową, liczącą pięćdziesiąt jeden pozycji listę powiatów, na terenie których z uwagi na wzrost liczby zakażeń koronawirusem obowiązują dodatkowe rygory. W strefie czerwonej znalazł się m.in. Sopot, w strefie żółtej - m.in. Gdańsk, Szczecin i Kielce. Wprowadzeniem obostrzeń zagrożona jest Warszawa. Od przyszłego tygodnia w wyniku zmiany zasad kwalifikacji dużym miastom łatwiej będzie dostać się na listę stref czerwonych i żółtych. Z kolei zapowiadane przez ministra Adama Niedzielskiego nowe restrykcje mogą wejść w życie ok. 15 października.

Aktualizacja: 01.10.2020 14:41 Publikacja: 01.10.2020 12:17

Sopot czerwoną strefą. Obostrzenia w Gdańsku, Szczecinie i Kielcach. Warszawa zagrożona

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W pierwszej połowie sierpnia rząd wprowadził nowe zasady w związku z epidemią. Kraj został podzielony na strefy: zieloną, żółtą, czerwoną i niebieską. W żółtej i czerwonej wprowadzono dodatkowe obostrzenia, strefa niebieska obejmuje miejsca zagrożone wprowadzeniem restrykcji.

Czytaj także:
Nowy rekord: W ciągu doby 1 967 zakażeń koronawirusem w Polsce

Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli w ciągu dwóch tygodni zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - jako żółty, a jeśli mniej niż 6 - to jako zielony.

Lista jest aktualizowana co tydzień. Na obecnie obowiązującej jako czerwone sklasyfikowano dwa powiaty, jako żółte - dziewiętnaście i jako niebieskie - dziesięć.

W czwartek kolejne zmiany na liście powiatów "żółtych", "czerwonych" i "niebieskich" ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Sytuacja staje się poważna. Na liście powiatów z obostrzeniami mamy w tej chwili 51 - 17 "czerwonych" i 34 "żółtych" - oświadczył.

Gdzie będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia?

Od soboty w strefie czerwonej będzie miasto na prawach powiatu Sopot (województwo pomorskie) oraz 16 powiatów: aleksandrowski i żniński (województwo kujawsko-pomorskie), białostocki (podlaskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (wielkopolskie), głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie), kłobucki (śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), łęczyński (lubelskie) oraz otwocki (mazowieckie).

Do strefy żółtej zaliczono 6 miast na prawach powiatu: Gdańsk i Gdynię (woj. pomorskie), Rzeszów (podkarpackie), Kielce (świętokrzyskie), Nowy Sącz (małopolskie) i Szczecin (zachodniopomorskie) oraz 28 powiatów: bartoszycki, iławski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (łódzkie), brzeski i oleski (opolskie), bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki, słupski i wejherowski (pomorskie), dębicki i mielecki (podkarpackie), janowski (lubelskie), kielecki (świętokrzyskie), nowosądecki, suski i wadowicki (małopolskie), ostrowski i wolsztyński (wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (mazowieckie), trzebnicki (dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (podlaskie).

Na liście ostrzegawczej, obejmującej miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny, jest 7 miast i 10 powiatów: Warszawa (mazowieckie), Włocławek (kujawsko-pomorskie), Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra (lubuskie), Suwałki (podlaskie), Słupsk (pomorskie) i Mysłowice (śląskie) oraz powiaty lubański (woj. dolnośląskie), lipnowski (kujawsko-pomorskie), włodawski (lubelskie), łowicki (łódzkie), krakowski (małopolskie), garwoliński i makowski (mazowieckie), zambrowski (podlaskie), nowomiejski (warmińsko-mazurskie) i pleszewski (wielkopolskie).

Nowa lista miejsc objętych dodatkowymi obostrzeniami będzie obowiązywać od 3 października.

Dużym miastom łatwiej będzie trafić na listę

Kraska powiedział, że na podstawie obserwacji rozwoju epidemii oraz wytycznych Komisji Europejskiej od przyszłego tygodnia zaostrzone zostaną kryteria klasyfikacji miast i powiatów do stref czerwonej i żółtej. - Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5 - dodał.

Dla powiatów o gęstości zaludnienia powyżej 1 500 osób na kilometr kwadratowy przechodzenie ze strefy czerwonej do żółtej bądź z żółtej do zielonej nastąpi, jeśli liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie ostatnich trzech dni będzie niższa niż 1, a dla powiatów o gęstości zaludnienia poniżej 1 500 osób na kilometr kwadratowy - 2.

- Mówiąc bardzo prostym językiem to korekta niekorzystna dla dużych miast. Miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej - oświadczył wiceminister.

Nowe obostrzenia

29 września minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planie wprowadzenia nowych obostrzeń w strefach. W strefie zielonej limit zgromadzeń zostanie zredukowany ze 150 do 100 osób, w żółtej - do 75; w czerwonej pozostanie obecny limit 50 osób.

W strefie czerwonej punkty gastronomiczne, restauracje, bary i puby nie będą mogły działać po godz. 22:00.

Obowiązujący w strefie czerwonej obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu zostanie rozszerzony na strefę żółtą.

W czwartek Waldemar Kraska poinformował, że zapowiadane nowe obostrzenia wejdą w życie ok. 15 października. Zastrzegł, że okres konsultacji społecznych odpowiedniego rozporządzenia może w przypadku pogorszenie się sytuacji epidemicznej ulec skróceniu, a wówczas zmiany weszłyby w życie wcześniej niż w połowie października.

Made with Flourish

Obecne restrykcje

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).

Made with Flourish

Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku