W obronie cywilizacji

Wojna, której najznamienitszy epizod stanowiła Bitwa Warszawska, była rzeczywiście wojną o wolność Europy. Pozostaje tylko pytanie, czy wtedy, w 1920 r., miano na świecie świadomość tej stawki.

Publikacja: 28.08.2020 17:00

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dyskutowali historycy (od lewej): moderator prof. Włodzimie

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dyskutowali historycy (od lewej): moderator prof. Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), prof. Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski), prof. Marek Kornat (Instytut Historii PAN), Wolfgang Templin (niemiecki historyk i publicysta), prof. Alvydas Nikžentaitis (Instytut Historii Litwy), prof. Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

O znaczeniu wojny polsko-bolszewickiej dla cywilizacji europejskiej dyskutowali historycy z Polski, Litwy i Niemiec w trakcie debaty zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Kancelarię Prezydenta RP przy udziale Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dyskusja pod hasłem „Bitwa Warszawska – wojna o wolność Europy" była czternastym spotkaniem z cyklu debat belwederskich, które zapoczątkowano z okazji obchodów stulecia niepodległości Polski.

Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Pozostało jeszcze 97% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce