Reklama
Rozwiń

W jakim stanie jest papież Franciszek? Watykan wydał nowy komunikat

„Papież miał spokojną noc” – poinformował we wtorek Watykan, odnosząc się do stanu zdrowia papieża Franciszka, który przebywa w Poliklinice Gemelli w Rzymie z powodu obustronnego zapalenia płuc.

Publikacja: 19.02.2025 10:00

W jakim stanie jest papież Franciszek? Watykan wydał nowy komunikat

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

adm

W piątek Watykan podał w oficjalnym komunikacie, że Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z wieloma problemami zdrowotnymi, trafił do szpitala. We wtorek przekazano zaś, że duchowny cierpi na obustronne zapalenie płuc. Dziś pojawiły się nowe informacje o stanie zdrowia papieża. 

Watykan o stanie zdrowia papieża Franciszka: Miał spokojną noc

„Papież miał spokojną noc, obudził się i zjadł śniadanie” – przekazało w środę rano biuro prasowe Stolicy Apostolskiej w najnowszym komunikacie. 

Kardynał Baldassare Reina, wikariusz generalny Rzymu, zaapelował do wiernych o modlitwę za papieża. „Śledzimy z uwagą i ufnością doniesienia o stanie zdrowia naszego biskupa papieża Franciszka” – podkreślił w oświadczeniu, zwracając się do wspólnot parafialnych i zakonnych w Watykanie. „Jako wielka rodzina prosimy o to, by Pan Bóg dał naszemu biskupowi konieczną siłę, by stawić czoła tej chwili” - zaznaczył. 

Ostatni komunikat związany ze stanem zdrowia papieża pojawił się we wtorek wieczorem. Watykan poinformował wówczas, że papież ma obustronne zapalenie płuc. Jak wynikało z komunikatu, badania laboratoryjne, RTG klatki piersiowej i stan kliniczny nadal przedstawiają „złożony obraz”. Infekcja polimikrobiologiczna – która powstała na tle rozstrzenia oskrzeli i astmatycznego zapalenia oskrzeli, i która wymagała zastosowania antybiotykoterapii kortyzonowej – sprawia, że leczenie terapeutyczne jest bardziej skomplikowane. 

Czytaj więcej

Papież Franciszek cierpi na obustronne zapalenie płuc. „Prosi o dalszą modlitwę”

„Dziś rano przyjął Eucharystię, a w ciągu dnia przeplatał odpoczynek z modlitwą i czytaniem tekstów. Ojciec Święty dziękuje za bliskość, jaką odczuwa w tym czasie i z wdzięcznym sercem prosi o dalszą modlitwę w jego intencji” – przekazano we wtorkowym komunikacie na temat stanu klinicznego 88-letniego papieża Franciszka, który od piątku rano jest hospitalizowany w klinice Gemelli w Rzymie.

Włoskie media zaniepokojone chorobą papieża. „Panuje lęk, ale nadzieja nie gaśnie” 

Włoskie media nie kryją, że bardzo niepokoją się chorobą papieża. 

Dziennik „Corriere della Sera” podkreśla w środę, że wiek oraz przebyte choroby sprawiają, iż obecna sytuacja jest skomplikowana, a duchowny jest pacjentem z grupy ryzyka.

„La Repubblica” zauważa zaś, że doszło do pogorszenia stanu Franciszka. Gazeta podkreśla, że zapalenia płuc nie stwierdzono z chwilą przyjęcia duchownego do szpitala – jego stan pogarszał się więc stopniowo. ”Panuje oczywisty lęk, który nie gasi nadziei, ale potwierdza, że stan zdrowia papieża nie jest dobry” - czytamy.

„Il Giornale” zaznacza natomiast, że zapalenie płuc to to, czego najbardziej się obawiano, a dziennik „Il Messaggero” twierdzi, że decydujące będą najbliższe godziny – istnieć ma bowiem ryzyko niewydolności innych organów.

Papież Franciszek choruje na obustronne zapalenie płuc

Biuro prasowe Watykanu podało w piątek, że papież trafił do Polikliniki Gemelli w Rzymie. Jak zaznaczono, wizyta Franciszka w placówce odbywa się „w celu przeprowadzenia niezbędnych badań diagnostycznych i kontynuowania w warunkach szpitalnych leczenia zapalenia oskrzeli, które wciąż się utrzymuje”. Watykan przypomniał też, że „to już czwarty raz, kiedy papież Franciszek został przyjęty do rzymskiego szpitala”. Wcześniej przebywał on w placówce medycznej po planowanej operacji w czerwcu 2021 roku, a także po operacji i badaniach w 2023 roku. 

Papież o swojej chorobie poinformował po raz pierwszy na początku lutego. Podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Watykanie powiedział wówczas, że „z silnym przeziębieniem, wciąż nie może czytać”. Ze względu na trudności związane z mówieniem przekazał głos swojemu pomocnikowi, który dokończył za niego katechezę. Watykan poinformował później, że papież cierpi na bronchit (zapalenie oskrzeli) i w związku z tym w piątek i sobotę audiencje przyjmuje w swojej rezydencji. We wtorek kontrolna tomografia komputerowa klatki piersiowej, którą przeszedł papież, wykazała jednak początek obustronnego zapalenia płuc, które wymagało dalszej terapii lekowej.

Problemy zdrowotne papieża Franciszka 

Stan Franciszka wzbudza niepokój wśród wiernych. 88-letni papież w ostatnich miesiącach – ale i latach – miał wiele problemów ze zdrowiem. 16 stycznia Watykan poinformował, że Franciszek upadł i doznał stłuczenia – na audiencjach pojawił się z unieruchomioną prawą ręką. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej oświadczyło wówczas, że to środek ostrożności. Był to kolejny taki przypadek w ostatnich tygodniach – 7 grudnia Franciszek przewodniczył ceremonii w Bazylice św. Piotra, podczas której mianowano 21 nowych kardynałów. Uwagę mediów przyciągnął wtedy duży siniak na brodzie papieża. Watykan wyjaśnił wówczas, że Franciszek uderzył się o stolik nocny.

Czytaj więcej

Watykan odwołuje ważne wydarzenie. Powodem stan zdrowia papieża

Franciszek, który jest papieżem od 2013 roku, w ostatnich latach miewał także inne kłopoty zdrowotne – z powodu bólu kolan i pleców często porusza się na wózku inwalidzkim, a w Domu św. Marty korzysta z chodzika lub wspiera się laską. W 2021 roku papieżowi wycięto również fragment jelita, a dwa lata później Franciszek był operowany z powodu przepukliny brzusznej. W ubiegłym roku papież odwołał też swój udział w Drodze Krzyżowej w Koloseum z powodu infekcji dróg oddechowych.

Franciszek zamierza ustąpić? Papież zaprzecza 

W kręgach watykańskich spekuluje się na temat stanu zdrowia Franciszka, szczególnie w kontekście decyzji jego poprzednika, Benedykta XVI, który w 2013 r. jako pierwszy papież od 598 lat zakończył pontyfikat i został papieżem-emerytem. Współpracownicy Benedykta XVI uważali, że następca Jana Pawła II podjął decyzję o rezygnacji po upadku, którego doznał w czasie pielgrzymki do Meksyku w 2012 r.

Papież Franciszek deklarował, że nie zamierza w najbliższej przyszłości rezygnować ze swego urzędu, nawet jeśli Benedykt XVI „uchylił drzwi” takiej możliwości. W swej autobiografii papież zapewnił, że nie rozważał dymisji nawet w okresie, kiedy przechodził operację.

W piątek Watykan podał w oficjalnym komunikacie, że Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z wieloma problemami zdrowotnymi, trafił do szpitala. We wtorek przekazano zaś, że duchowny cierpi na obustronne zapalenie płuc. Dziś pojawiły się nowe informacje o stanie zdrowia papieża. 

Watykan o stanie zdrowia papieża Franciszka: Miał spokojną noc

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Watykan wydał oficjalny komunikat o zdrowiu papieża. Jego stan „nieznacznie się poprawia”, ale „krążą fałszywe informacje”
Kościół
Watykan opublikował komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka
Kościół
Papież Franciszek cierpi na obustronne zapalenie płuc. „Prosi o dalszą modlitwę”
Kościół
Watykan odwołuje ważne wydarzenie. Powodem stan zdrowia papieża
Kościół
Są nowe informacje ws. stanu zdrowia papieża. „Złożona sytuacja kliniczna”