„Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przyjmowania migrantów, co wynika z mechanizmu solidarności unijnego paktu migracyjnego. Czy Pan/i osobiście jest za, czy przeciw temu, aby Polska przyjmowała migrantów?” - tak dokładnie brzmiało pytanie zadane uczestnikom sondażu dla RMF FM. Premier Donald Tusk zapowiadał, że Polska nie będzie stosować tych przepisów paktu migracyjnego, które zobowiązują nas do przyjmowania imigrantów relokowanych z innych państw UE.
Sondaż: Mieszkańcy wielkich miast i osoby z wyższym wykształceniem najbardziej skłonni przyjmować imigrantów
Na tak zadane pytanie „zdecydowanie za” odpowiedziało 5 proc. badanych. 15 proc. odpowiedziało „raczej za”. Przeciw przyjmowaniu imigrantów jest 75 proc. Polaków – 51 proc. jest „zdecydowanie przeciw”, a 24 proc. - „raczej przeciw”. 5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Czytaj więcej
Antyimigrancka narracja pasuje sztabowcom KO do strategii „zdrowego rozsądku”, o którym Rafał Trzaskowski wspomina po kilkadziesiąt razy dziennie na spotkaniach wyborczych. Ale jest z nią pewien problem: słabo się łączy z paktem migracyjnym, który jest dopinany właśnie pod naszym przewodnictwem w Unii.
Najbardziej skłonni przyjmować imigrantów są przedstawiciele najstarszej grupy wiekowej, 60+. W tej grupie 5 proc. badanych jest „zdecydowanie za” przyjmowaniem imigrantów, a 17 proc. „raczej za”. Również przedstawiciele najmłodszej grupy – 18-29 lata – częściej niż inni są za przyjmowaniem imigrantów (8 proc. „zdecydowanie za”, 15 proc. „raczej za”). Za przyjmowaniem imigrantów jest też 31 proc. badanych z wykształceniem wyższym (8 proc. „zdecydowanie za”, 25 proc. „raczej za”) oraz 30 proc. mieszkańców największych miast (9 proc. „zdecydowanie za”, 21 proc. „raczej za”). Na przeciwnym biegunie są mieszkańcy wsi – 82 proc. z nich sprzeciwia się przyjmowaniu imigrantów (23 proc. jest „raczej przeciw”, 59 proc. „zdecydowanie przeciw”).
Sondaż: Po 93 proc. wyborców PiS i Konfederacji przeciw przyjmowaniu imigrantów
Jeśli chodzi o elektoraty polskich partii najwięcej zwolenników przyjmowania imigrantów jest w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (48 proc. za – 13 „zdecydowanie za”, 35 proc. „raczej za”, przy 46 proc. przeciw) oraz Razem (44 proc. „za” - 19 proc. „zdecydowanie za”, 25 proc. „raczej za” przy 43 proc. przeciw). Na drugim biegunie są wyborcy PiS i Konfederacji – przeciw przyjmowaniu imigrantów jest po 93 proc. sympatyków każdej z tych partii.