„Pandemia fatalnie wpływa na relacje międzyludzkie”

O wszystkich skutkach pandemii koronawirusa dowiemy się dopiero za jakichś czas. Na ten moment, po ponad pół roku trwania epidemii, pewne jest, że zmianie ulegną relacje społeczne.

Aktualizacja: 16.08.2020 12:25 Publikacja: 16.08.2020 08:23

„Pandemia fatalnie wpływa na relacje międzyludzkie”

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Aby zapobiegać zwiększaniu liczby zakażeń, w dobie pandemii koronawirusa, polski rząd określił odległość, jaką powinniśmy zachowywać w kontaktach z innymi. – Zalecenia nie są niczym więcej, jak normą społeczną. Normalny dystans w zachodnim świecie to właśnie 1,5 metra, a jego przekroczenie oznacza wejście w prywatną przestrzeń drugiej osoby – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Barbara Fatyga, socjolog, kulturoznawca. W trakcie tzw. lockdownu, większość obywateli zrezygnowała z wizyt rodzinnych i towarzyskich, Polacy zostali w domach. Teraz, po zniesieniu większości obostrzeń, w restauracjach ponownie zrobiło się gwarno, na ulicę wyszli mieszkańcy miast, w całym kraju pojawili się turyści. Nie zmienia to jednak faktu, że część osób rezygnuje z mniej lub bardziej licznych zgromadzeń. – Każdy budzi nieufność, bo jest potencjalnym nosicielem wirusa i może nas zarazić. Pandemia koronawirusa fatalnie wpływa na relacje międzyludzkie przede wszystkim z powodu konieczności zachowywania dystansu. Unikanie bliskości, brak dotyku, takich ciepłych gestów sympatii, przywitań i pożegnań, wręcz odwracanie się do siebie plecami, szkodzi nam – komentuje dr Anna Jawor z Wydziału Pedagogicznego UW.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka