We wtorek w Waszyngtonie dojdzie do długo oczekiwanego spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Rozmowa potrwa dwie godziny. Wizyta ma podkreślić, że Polska jest czołowym sojusznikiem amerykańskim w Europie.
Czytaj także:
Aktualizacja: 18.09.2018 10:23 Publikacja: 17.09.2018 19:07
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
We wtorek w Waszyngtonie dojdzie do długo oczekiwanego spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Rozmowa potrwa dwie godziny. Wizyta ma podkreślić, że Polska jest czołowym sojusznikiem amerykańskim w Europie.
Czytaj także:
– Nie bez znaczenia jest fakt, że prezydent leci do USA zaraz po szczycie Trójmorza – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy. Ma to oznaczać, że głowa polskiego państwa będzie reprezentowała w USA wszystkie kraje uczestniczące w tym projekcie.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski przed wylotem do USA mówił, że dokument, który najpewniej obaj prezydenci przyjmą, ma dotyczyć rozszerzenia współpracy wojskowej i „wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu".
Deklarację strategicznej współpracy będzie można traktować jako otwarcie do ewentualnych decyzji związanych ze stałą obecnością wojsk amerykańskich w Polsce (polska strona oczekuje jej w przyszłym roku), a także zakupu uzbrojenia – systemu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS.
Ważny może być sygnał o wspólnym stanowisku Polski i USA wobec konsorcjum budującego Nord Stream 2. Polska jest przeciwna tej inwestycji i naciska, aby Amerykanie nałożyli sankcje na firmy wchodzące w jego skład. W tym kontekście ważny może być fragment deklaracji dotyczący współpracy energetycznej – chodzi o dywersyfikację dostaw gazu – a także współpracy przy rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu w hub, który mógłby dostarczać gaz do innych krajów Europy. Taki projekt mogą wesprzeć Amerykanie.
Jednak jak podkreślają nasi rozmówcy, wizyta mimo jej znaczenia nie przyniesie nowych, przełomowych decyzji. Będzie raczej kontynuacją procesów zapoczątkowanych podczas ubiegłorocznej wizyty Trumpa w Warszawie.
Opozycja zachowuje dystans. Zdaniem wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka wizyta Dudy w Stanach Zjednoczonych, na którą czekał trzy lata, może być traktowana jako sukces.
– Z punktu widzenia polskich interesów korzystne byłoby wsparcie przez prezydenta Trumpa rozszerzenia i utrwalenia rozpoczętej w latach 2012–2014 obecności armii USA w Polsce – mówi „Rzeczpospolitej" były szef MON.
- Stała obecność w Polsce wojsk amerykańskich – teraz jest ona rotacyjna.
- Wsparcie USA przeciwko konsorcjum budującemu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku.
- Poparcie Trumpa dla inicjatywy Trójmorza.
- Zakup nowoczesnej broni dla polskiego wojska.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Prawda jest taka, że środki abonamentowe są obecnie przekazywane, a Radio Kraków Off posiada dwa źródła finansowania: przychody z opłat abonamentowych (mniej niż połowa kosztów) oraz przychody własne spółki (z obrotu prawami do audycji; z przekazów handlowych oraz z innych źródeł) – pisze KRRiT, odnosząc się do kontrowersyjnej sprawy prezenterów AI w rozgłośni OFF Radio Kraków.
Kształtowanie się przyszłości komunikacji w erze cyfrowej, zagadnienie sztucznej inteligencji, zarządzanie kryzysowe w miastach oraz inspirujące kampanie z całego świata będą jednymi z wielu tematów podczas tegorocznego Kongresu Local-SoMe’24.
Już 13 listopada br. w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie odbędzie się szósta edycja konferencji Kod Innowacji, organizowana przez GS1 Polska. Tegoroczne wydarzenie realizowane będzie pod hasłem: „Technologia na czele zmian: Jak innowacje kształtują biznes i konsumenckie postawy”. Kod Innowacji to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również konkurs, w którym aż 15 firm rywalizuje o prestiżową statuetkę Lidera Innowacji. Dodatkowo, trwa głosowanie internautów na Nagrodę Publiczności, w którym każdy może wesprzeć preferowany projekt.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał, że wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej S. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Dlaczego Amerykanie mogą głosować bez dokumentu tożsamości i co zrobił sąd, kiedy chciano tego zakazać? Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Michał Urbańczyk, prawnik, amerykanista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nigel Farage, lider partii Reform UK, wezwał Donalda Trumpa do zaakceptowania wyniku wyborów, jeśli przegra w starciu z Kamalą Harris. Jeden z najbliższych sojuszników Trumpa w Wielkiej Brytanii, stwierdził, że tym razem powinien on nie podważać rezultatu wyborów, jak miało to miejsce w 2020 roku.
47 prezydenta USA wybiorą mieszkańcy 50 amerykańskich stanów i Dystryktu Kolumbia ale w rzeczywistości kluczowe znaczenie ma głosowanie w siedmiu tzw. wahających się stanach.
Wybory prezydenckie w USA mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Polski. Choć polityka zagraniczna nie jest priorytetem dla amerykańskich wyborców, to ich decyzje będą wpływać na stabilność naszego regionu. Polska, by zachować bezpieczeństwo, musi budować własną siłę.
- Mówienie, że po zwycięstwie Donalda Trumpa rząd Donalda Tuska powinien podać się do dymisji, to jest myślenie o Polsce, jak o kraju peryferyjnym. To nierozsądne, gdy takie wypowiedzi padają z ust znaczących polskich polityków - mówi w programie "Rzecz o polityce" współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg.
Dixville Notch, wioska w New Hampshire jako pierwsza zakończyła głosowanie w wyborach prezydenckich w USA.
Wtorkowe wybory prezydenckie w USA budzą obawy w Europie przed zwycięstwem Donalda Trumpa. Niemieckie gazety komentują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas