Rzeczpospolita: Jaka jest sytuacja chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS)?
dr hab. med. Brygida Kwiatkowska, prof. nadzw kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie: To przewlekłe choroby reumatyczne o podłożu zapalnym dotyczące młodych osób. U większości chorych są one późno rozpoznawane i niewłaściwie leczone. Wczesne rozpoznanie i ich leczenie ma bezpośrednie przełożenie na możliwość osiągnięcia remisji, czyli całkowitego zahamowania postępu choroby.
Czy leczenie chorych w Polsce odbiega od standardów leczenia w krajach ościennych?
Zalecenia EULAR (European League Against Rheumatism) rekomendują stosowanie terapii określanej jako „treat to targed", czyli taki dobór leczenia i monitorowanie skuteczności, by w jak najkrótszym czasie osiągnąć cel, którym jest remisja lub niska aktywność choroby. Można to osiągnąć u większej liczby pacjentów, mając do dyspozycji wiele form terapii. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, w których wszystkie zarejestrowane w Europie terapie dla tych chorób są stosowane, w Polsce brak ich refundacji uniemożliwia leczenie nimi chorych.
Czy chorzy korzystają ze skutecznej farmakoterapii w świetle stanowiska Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego dot. dostępności do nowoczesnej farmakoterapii?