Krakow Summer Animation Days

Po raz szósty w Krakowie startuje Krakow Summer Animation Days, trzydniowy plenerowy przegląd najlepszych animacji z międzynarodowych festiwali - pisze Monika Kuc.

Aktualizacja: 15.07.2014 14:05 Publikacja: 12.07.2014 08:48

Kiki of Montparnasse

Kiki of Montparnasse

Foto: materiały prasowe

15 lipca zainauguruje go na Małym Rynku pokaz „The Best Of Anima 2013", przedstawiający ubiegłorocznych laureatów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie. To najstarsza w Polsce impreza poświęcona animacji oraz filmowym etiudom. Będzie można zobaczyć chorwacko-bułgarsko-niemiecki film „Father", nagrodzony Grand Prix 2013 – projekt dokumentalno-animowany, w którym pięciu reżyserów opowiada o relacji ojców i synów.

Japoński „Futon" (nagroda : Srebrny Jabberwocky) i francuski „Palmipedarium" (Brązowy Jabberwocky), operują stylistyką surrealizmu i przerysowania. Wyprodukowane we Francji „Wniebowstąpienie" uhonorowano Specjalnym Złotym Jabberwocky dla etiudy studenckiej. W programie są również: węgierski „Królik i jeleń" w reż. PeteraVacza (honorowe wyróżnienie i nagroda publiczności) – opowiadający o naturze, przestrzeni, przyjaźni i technikach animacji czy polski „Ab Ovo" w reż. Anity Kwiatkowskiej-Naqvi - lalkowy film o macierzyństwie i intymność kobiecego ciała (w Krakowie go wyróżniono, a na prestiżowym festiwalu w Annency dostał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego). Ponadto obejrzymy kanadyjską autobiograficzną opowieść Elise Simard „Moje małe podziemie I „Zęby mleczne" w reż. Julie Charette o przedwcześnie kończącym się dzieciństwie.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w Krakowie przygotowuje się do jubileuszu , który przypada w listopadzie. Przypomni o tym projekcja dokumentu „Animatorzy i inni poruszyciele – 20 lat MFF Etiuda&Anima", zrealizowanego przez Miłosza Kozioła.

W programie krakowskich wakacyjnych dni animacji znajdą się też filmy z festiwalu ANIMATEKA, który od 10 lat odbywa się w Ljubljanie oraz czołówki filmowe najważniejszych światowych festiwali animacji w Krakowie, Annecy we Francji, Zagrzebiu w Chorwacji, Espinho w Portugali, Ottawie w Kanadzie, Stuttgarcie w Niemczech, Hiroszimie w Japonia, Rio de Janeiro i São Paulo w Brazylia. Te lapidarne formy wypowiedzi to prawdziwe perełki współczesnej animacji.

Warto zainteresować się ponadto dwoma tematycznymi blokami poświęconym filmom animowanym, realizowanym przez kobiety – na świecie i w Polsce. Jeszcze w latach 70. zawód animatora był zdominowany przez mężczyzn, więc kiedy amerykańsko-kanadyjska artystka Caroline Leaf zwyciężyła na krakowskim 15. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych animacją „Przemiany Pana Samsy" według opowiadania Franza Kafki, była to sensacja. Ale od tamtej pory wiele się zmieniło i dziś mamy liczną generację twórczyń animmacji na świecie i w Polsce. Do wyróżniających się polskich artystek, nagradzanych na festiwalach, należą m.in. Aleksandra Korejwo, Wiola Sowa, Marta Pajek, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Balbina Bruszewska, Małgorzata Bosek.

Na Krakow Summer Animation Days dominują krótkie filmy. Wyjątkiem jest hiszpański długometrażowy „Apostoł" w reżyserii Fernando Cortizo – oryginalne połączenie animacji poklatkowej z filmem grozy i czarną komedią. Kryminalno-surrealistyczna intryga tego animowanego thrillera opowiada o uciekinierze z więzienia, trafiającym do miasteczka, którego mieszkańcy skrywają mroczne tajemnice. Strach miesza się tu z humorem i fantazją.

Monika Kuc

Pełny program na stronie www.ksad.pl

Film
Rok bez oscarowego pewniaka. Emilia Pérez autorką ostrych postów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Film
„Kibic”, czyli szalikowcy tacy jak my
Film
Nowości Netfliksa. Drugi sezon „1670” dla 700 mln widzów, "Heweliusz" i bitwa raperów
Film
„Brutalista”, czyli traumatyczny los emigranta
Film
„Biały Lotos 3” już 17 lutego. Czy zagra ekscentryczna Jennifer Coolidge?