Nowy prezes KRRP reprezentuje izbę warszawską. Jak w stolicy wygląda zdawalność egzaminu zawodowego?

Poznań, Toruń i Olsztyn to miasta, w których najlepiej kształcą radców prawnych. Zdawalność egzaminu radcowskiego jest tam bowiem najwyższa. Sprawdzamy też, gdzie kandydaci zdają testy najgorzej i gdzie konkurencja jest największa.

Publikacja: 16.11.2024 15:43

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2023

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2023

Foto: facebook.com/krajowaizbaradcowprawnych

Mowa o przeprowadzanym corocznie egzaminie zawodowym, który jest przepustką do wnioskowania o wpis na listę radców prawnych. W 2024 r. odbył się on pod koniec kwietnia w 19 miastach. Przystąpiło do niego łącznie 1891 osób, zaś pozytywny wynik uzyskało 1572 zdających. Oznacza to, że egzamin radcowski w skali kraju zdało 83,1 proc. kandydatów. To nieco więcej niż w ubiegłym roku.

W których miastach egzaminy radcowskie zdawano najlepiej?

W których miastach przyszli radcowie poradzili sobie najlepiej? Najwyższą zdawalność odnotowano w Poznaniu – 92,1 proc. i Toruniu 91,3 proc. Blisko dziewięć na dziesięć osób zdało też egzamin w Olsztynie (89,7 proc.) i Wałbrzychu (89,3 proc.). Szczególnie wysoka liczba pozytywnych wyników była też wśród zdających w Warszawie (86,4 proc.), Koszalinie (85,7 proc.) i Wrocławiu (85,2 proc.).

Nieco gorzej egzamin radcowski poszedł w Lublinie (83,8 proc. pozytywnych wyników), Krakowie (83,5 proc.), Opolu (82,8 proc.), Kielcach (81,3 proc.) i Rzeszowie (79,2 proc.). Jeszcze mniejsza liczba pozytywnych ocen była w Łodzi (77,6 proc.), Bydgoszczy (76,7 proc.), Białymstoku (75,7 proc.) i Szczecinie (75 proc.).

Natomiast najgorsza zdawalność egzaminu radcowskiego była w Gdańsku (73,6 proc.), w Katowicach (71,5 proc.) oraz w Zielonej Górze, gdzie wynosi zaledwie 70 proc.

Czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości podało wyniki egzaminów zawodowych

W tym ostatnim mieście wyjątkowo niska była też liczba osób przystępujących do egzaminu – 30, mniej zdających było tylko w Wałbrzychu 28 i Koszalinie 21. Z kolei najwięcej kandydatów podeszło do egzaminu radcowskiego w Warszawie 531, Poznaniu 202, Krakowie 188, Katowicach 130 oraz Gdańsku 121.

Coraz mniej chętnych na aplikacje

Co istotne z roku na rok chętnych do zdobycia togi radcowskiej jest coraz mniej. Świadczą o tym liczby. Do ostatniego egzaminu radcowskiego przystąpiło bowiem niespełna 1,9 tys. osób. Dla porównania w ubiegłym roku były to 2034 osoby, a dwa lata temu 2213 osób. Tendencję spadkową widać też wśród kandydatów na aplikację radcowską. Do egzaminu wstępnego na tę aplikację w 2023 r. podeszły 2982 osoby, w tym roku było to już tylko 2711 kandydatów, podczas gdy w 2009 r. do testów tych przystąpiło 8,5 tys. osób.

Czytaj więcej

Chętnych na aplikację wciąż ubywa. Już nie chcą być adwokatami

Czy sytuacja ta powinna martwić? Niekoniecznie. Jak podawaliśmy przed rokiem rynek usług prawnych coraz bardziej się nasyca. W 2008 r. było w Polsce 26 tys. radców prawnych, a w ubiegłym roku liczba ta wyniosła już ponad 57 tys. Mimo to samorząd radcowski stara się uatrakcyjnić swoją ofertę szkoleniową zmieniając m.in. program, strukturę i formę zajęć.

Czy działania te będą kontynuowane w najbliższych latach? O tym zdecydują nowe władze samorządu. W piątek na czteroletnią kadencję prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych ponownie został wybrany Włodzimierz Chróścik i to m.in. on będzie odpowiedzialny za przyciągnięcie zainteresowanych wykonywanym tego zawodu.

Czytaj więcej

Włodzimierz Chróścik wybrany prezesem KRRP na kolejną kadencję
Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego