Polskie dzieci w niechlubnej czołówce
Polskie dzieci w wieku szkolnym od kilku lat należą do najszybciej tyjących w Europie. W latach 70. z nadmierną masą ciała zmagało się mniej niż 10 proc. polskich uczniów. Dzisiaj nadwagę ma co piąty uczeń szkoły podstawowej, a co 14. zmaga się z otyłością.
Grupą najczęściej zmagającą się z nadwagą są dzieci w wieku od 10 do 12 lat, ale nie tylko. Dwa razy więcej niż 10 lat temu jest również otyłych przedszkolaków. WHO przewiduje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5. roku życia z nadmierną masą ciała. Z tego powodu w kwietniu tego roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała najnowsze rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wynika z nich, że maluchy między 1. a 4. rokiem życia powinny być aktywne fizycznie co najmniej 3 godziny dziennie i nie powinny pozostawać w bezruchu dłużej niż godzinę.
Największe błędy w diecie
To, w jaki sposób jedzą dzieci, nie jest zgodne z zasadami prawidłowego żywienia – alarmują już od kilku lat eksperci Instytutu Żywności i Żywienia. Największe ich zdaniem błędy to: zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie, picie słodkich napojów, pomijanie śniadań oraz drugich śniadań w szkole, zastępowanie tradycyjnych, domowych i pełnowartościowych posiłków produktami typu fast food, słodyczami, przekąskami.
- Po słone przekąski sięga już 99 proc. dzieci w wieku przedszkolnym. Tymczasem z badań niezbicie wynika, że osoby spożywające kilka przekąsek w ciągu dnia mogą wraz z nimi zjeść około 1000 kcal więcej niż osoby żywiące się w sposób tradycyjny – wskazywał na przyczyny problemu prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
Według badań IŻŻ aż 62 proc. chłopców i 56 proc. dziewcząt w wieku gimnazjalnym nie je codziennie owoców, a jeszcze większy odsetek uczniów nie je warzyw. Pierwsze śniadanie przed wyjściem do szkoły codziennie zjada zaledwie co drugi uczeń (55 proc.) szkoły podstawowej. Śniadania nigdy nie je lub je bardzo rzadko aż 24 proc. uczniów. Jeszcze częściej pomijane jest drugie śniadanie.
- Dowiedziono, że zmniejszenie liczby posiłków do 1-2 dziennie zwiększa wskaźnik masy ciała (BMI) u młodzieży do wartości 21,5. Spożywający 5 posiłków są znacznie szczuplejsi. Ich średni BMI wynosi 19 – tłumaczył prof. Jarosz.