Nastroje na rynku pracy. Polacy oczekują awansów i podwyżek

Choć nasza gospodarka może spowolnić, nie powinno się to odbić na poziomie zatrudnienia ani na wynagrodzeniach – uważają badani przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Publikacja: 07.04.2019 22:30

Nastroje na rynku pracy. Polacy oczekują awansów i podwyżek

Foto: 123rf

64 proc. Polaków korzystnie ocenia swoją sytuację zawodową i krajowy rynek pracy – wynika z badania Confidence Index przeprowadzonego w I kwartale 2019 r. przez firmę Michael Page. To o 1 punkt procentowy więcej niż rok temu.

Co więcej, Polacy stoją na czele europejskich optymistów. Średni poziom satysfakcji dla krajów Europy na początku bieżącego roku wyniósł 57 proc. To oznacza, że pod względem zadowolenia z rynku pracy Polacy zajęli trzecią pozycję w Europie, a lepsze noty swojemu państwu przyznali tylko Luksemburczycy (70 proc.) i Niemcy (68 proc.).

– Pozytywne nastroje na polskim rynku pracy są wynikiem m.in. rekordowo niskiego bezrobocia, które zgodnie z danymi GUS na koniec lutego wynosiło 6,1 proc. – komentuje Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page. – Eurostat natomiast podaje, że w tym samym czasie liczba bezrobotnych w Polsce oscylowała wokół 3,5 proc., co było jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej – dodaje.

Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość. Ponad 80 proc. badanych uważa, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy kondycja rodzimego rynku pracy będzie dobra, a 70 proc. ma pozytywne oceny co do przyszłości ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju.

W porównaniu z poprzednimi kwartałami takie oczekiwania nie zmieniły się istotnie. Może to oznaczać, że Polacy na razie ani nie odczuwają, ani nie spodziewają się, by zapowiadane przez ekonomistów spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego dotknęło rynku pracy.

– Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje, że kandydaci czują się na nim dość pewnie – uważa Dziedzic.

49 proc. badanych przyznało, że są spokojni o stabilność swojego zatrudnienia. Nieco mniej, bo 43 proc., jest zadowolonych z wysokości pensji. Niemal co piąty badany (19 proc.) pozytywnie ocenia możliwości awansu w swojej firmie, a blisko połowa (46 proc.) liczy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy otrzyma wyższe stanowisko.

– Perspektywa awansowania jest niezwykle ważna. Poziom zadowolenia polskich pracowników z tego aspektu zwiększył się w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku, kiedy to pozytywnie oceniło go 15 proc. respondentów. W tym samym czasie 40 proc. badanych, a więc o 6 punktów procentowych mniej niż obecnie, było przekonanych, że w ciągu 12 miesięcy dostanie wyższe stanowisko. Porównując dane z bieżącego roku, możemy zauważyć poprawę, jednak przedsiębiorcy mają jeszcze sporo do zrobienia, aby pod tym względem w pełni zadowolić swoich pracowników – podsumowuje Piotr Dziedzic.

Wynagrodzenia
Płace mężczyzn skutecznie uciekają zarobkom kobiet
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Wynagrodzenia
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. "A to niespodzianka!"
Wynagrodzenia
Średnia krajowa, mediana oraz najwyższe i najniższe zarobki w Polsce. Dane GUS
Wynagrodzenia
Łatwiej o pół etatu tam, gdzie nie są potrzebne skomplikowane umiejętności
Wynagrodzenia
Zmalała różnica między medianą a średnią płacą. Duża przewaga mężczyzn