RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.08.2019 13:27 Publikacja: 15.08.2019 12:47
Foto: Fotorzepa / Piotr Guzik
15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest święto Wojska Polskiego i 99. rocznica Bitwy Warszawskiej, w której polscy żołnierze pokonali wojska bolszewickie.
Za początek wojny polsko-bolszewickiej można uznać operację "Wisła", rozpoczętą z rozkazu Lenina 18 listopada 1918 r. Inni historycy przyjmują za datę wybuchu wojny 4 stycznia 1919 r., gdy wojska bolszewickie zaatakowały Wilno.
Celem przywódcy bolszewików był zachód Europy, m.in. Niemcy i państwa powstałe po rozpadzie Austro-Węgier. Walki trwały do października 1919 r., przerwały je na kwartał rozmowy pokojowe, podczas których bolszewicy przygotowywali się do inwazji na Polskę. W tym czasie polski rząd zawarł porozumienie z ukraińskim przywódcą Semenem Petlurą. W maju 1920 r. siły polsko-ukraińskie wkroczyły do Kijowa. Armia Czerwona ruszyła do ofensywy i zbliżała się do Warszawy. 13 sierpnia 1920 r. rozpoczęły się walki o Radzymin. Ostatecznie w Bitwie Warszawskiej zwyciężyli Polacy, którzy po odparciu ataku ruszyli w pościg za bolszewikami.
Pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej stara się ustalić okoliczności zbrodni popełnionych przez Niemców na Polakach oraz Żydach w czasie II wojny światowej.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Boisko „Orlik” w Puławach kilka lat temu musiało ograniczyć swojej działalność, gdyż mieszkające obok małżeństwo poskarżyło się na hałas. Teraz prezydent miasta może trafić do aresztu.
„W związku z otrzymanym sygnałem o fałszywym piśmie wysłanym do obywatela Ukrainy, Urząd do Spraw Cudzoziemców wyjaśnia, że nie jest autorem wezwań do odbycia służby wojskowej” - ogłosił urząd na swojej stronie internetowej.
Pogoda za oknem jest obecnie kształtowana przez kliny wyżowe i układy niżowe, które naprzemiennie obejmują nasz kraj. Od piątku zaczną do nas jednak napływać masy powietrza pochodzenia arktycznego.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Blisko 1200 pożarów, prawie dwa razy więcej niż rok temu; 14 862 interwencje policji, wielu rannych w wypadkach, spowodowanych wybuchającą petardą. To była pracowita noc dla straży pożarnej, policji i ratowników medycznych.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Zagłuszanie GPS to zagrożenie dla samolotów, ale nowa amerykańska technologia oparta na sztucznej inteligencji może je pokonać. Do określania położenia wykorzystuje zmiany pola magnetycznego Ziemi, a nie sygnał z satelity.
Od dwóch tygodni Słowacja nie ma oficjalnych informacji na temat miejsca pobytu premiera Roberta Fico (Smér). Według ustaleń słowackich mediów, premier przebywa w luksusowym hotelu w Wietnamie. Kancelaria rządu milczy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 2 na 3 stycznia w Kijowie rozległy się eksplozje - miasto było celem ataku dronów.
Historia i obecne warunki pokazały, że nasza współpraca z Królestwem Danii nie doprowadziła do stworzenia pełnej równości - powiedział w noworocznym orędziu premier Grenlandii Mute Egede, wzywając swoich rodaków do wyboru niepodległości.
Pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej stara się ustalić okoliczności zbrodni popełnionych przez Niemców na Polakach oraz Żydach w czasie II wojny światowej.
Już podczas I wojny światowej w szpitalach armii wykorzystywano filmy dla poprawy nastroju chorych i cierpiących. A dzisiaj?
Gra „Jednorożce. Pojedynek w chmurach” wyjaśnia wreszcie, skąd się bierze tęcza.
„Portrety par niezwykłych” przedstawiają historie skandali ukrytych w dziełach sztuki. Aczkolwiek sztuka jest tu na dalszym planie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas