Komisja Europejska po raz siódmy przygotowała tzw. tabelę wyników wymiaru sprawiedliwości, czyli ocenę 28 państw członkowskich pod względem efektywności, jakości i niezależności ich wymiarów sprawiedliwości. Zgodnie z przewidywaniami negatywnie ocenia tendencje w naszym kraju dotyczące niezależności sądów.
– Rozwiązania stosowane w Polsce są wyjątkowe w Europie: nadzwyczajna władza w rękach ministra sprawiedliwości, co krytykujemy od początku, powiedziała Vera Jurova, unijna komisarz sprawiedliwości.
Czytaj także: Niezależność sądów w Polsce - większość badanych uważa, że jest zagrożona
Opinia obywateli
Połowa Polaków uważa, że nasze sądownictwo nie jest niezależne, podobnie sądzi 48 proc. przedsiębiorców – to wynik Eurobarometru, czyli unijnego badania opinii publicznej, które jest wykorzystane w tegorocznej tabeli wyników. W tej kategorii Polska jest odpowiednio na 6. i 4. miejscu od końca.
Badanie postrzegania niezależności sądownictwa jest nowością w dorocznym unijnym raporcie, ale podobne badanie – tyle że wyłącznie wśród przedsiębiorców – przeprowadza regularnie Światowe Forum Gospodarcze. I tam widać niepokojące trendy, bo wynik dla Polski od 2010 roku systematycznie się pogarsza, a gorsze od nas są tylko Chorwacja i Słowacja. To zresztą ważny wątek w narracji Komisji Europejskiej.