Wyroku TK ws. aborcji nie opublikowano, bo brakuje uzasadnienia zdań odrębnych

Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji z 22 października 2020 r. musi być opublikowane wraz ze zgłoszonymi zdaniami odrębnymi. Nadal nie wpłynęły one od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili - wynika z informacji przekazanej przez Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 22.01.2021 10:19 Publikacja: 22.01.2021 09:30

Wyroku TK ws. aborcji nie opublikowano, bo brakuje uzasadnienia zdań odrębnych

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

dgk

Informuje o tym serwis internetowy Polskiej Agencji Prasowej, która wysłała do TK pytania w sprawie daty publikacji uzasadnienia kontrowersyjnego wyroku, który  wywołał falę ulicznych protestów w całej Polsce.

"Zgodnie z przepisami ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych" - napisało w odpowiedzi na pytania PAP biuro prasowe TK.

"Pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili" - dodano.

Chodzi o art. 115  ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Stanowi on, że orzeczenia wraz z uzasadnieniami i zdaniami odrębnymi publikuje się w zbiorze orzeczeń wydawanym przez TK w postaci elektronicznej.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale dotychczas do niej nie doszło.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił pod koniec grudnia, że jego zdaniem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zostanie opublikowane do końca stycznia.

- Myślę, że minęło już wystarczająco czasu, żeby przygotować uzasadnienie - stwierdził  Terlecki.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?