Wyciek danych z KSSiP: ponad 400 prokuratorów i sędziów otrzymało groźby

Już ponad 400 sędziów i prokuratorów ma status osoby pokrzywdzonej w śledztwie związanym z wyciekiem danych osobowych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Wszystkie te osoby otrzymały groźby - informuje portal tvn24.pl.

Aktualizacja: 15.01.2021 09:43 Publikacja: 15.01.2021 09:21

Wyciek danych z KSSiP: ponad 400 prokuratorów i sędziów otrzymało groźby

Foto: Fotorzepa

mat

W kwietniu 2020 roku ujawniono, że z krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wyciekły dane tysięcy sędziów i prokuratorów, w tym ich imiona i nazwiska, numery telefonów i prywatne adresy e-mail.

Czytaj także:

Wyciek danych sędziów, prokuratorów i asesorów z KSSiP: zatrzymano podejrzanego

Prokuratura ustaliła, że odpowiedzialnym za wyciek danych jest pracownik spółki zewnętrznej, wyłonionej w drodze procedury przetargowej, z którą KSSiP zawarła umowę o świadczenie usługi zarządzania zasobami serwerowymi.

Po wycieku prokuratorzy, sędziowie, urzędnicy sądowi i kuratorzy wciąż otrzymują pogróżki. Jak podaje portal tvn24.pl ostatni taki przypadek miał miejsce w sylwestra. Wiadomość otrzymało wówczas co najmniej kilkunastu prokuratorów. Brzmiała tak: "Wróciłem z pudła. Zginiesz. Masz pod domem i autem bombe". To fragment. Dalsza część nie nadaje się do cytowania. Sprawca użył bramki internetowej. Zadał sobie trud, żeby każdy SMS, choć o podobnej treści, zaczynał się od właściwego imienia adresata.

- Odebrali go śledczy z Wrocławia, Katowic i kilku innych miast w kraju - mówi informator tvn24.pl, zastrzegając swoją anonimowość.

Pogróżkami zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Z całego kraju trafiają tu wszystkie przypadki gróźb powiązanych z wyciekiem danych. Prok. Agnieszka Kępka potwierdziła, że w śledztwie status osoby pokrzywdzonej ma już ponad 400 osób.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?