RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.11.2020 21:00 Publikacja: 08.11.2020 21:00
Foto: Adobe Stock
– Firmowa kantyna, w której mieliśmy zniżkowe obiady, zamknęła się w połowie marca, w klubie fitness byłem w tym roku tylko kilka razy, a zamiast wyjazdu integracyjnego na Mazury mamy wirtualne rozmowy przy kawie, własnej – wylicza Bartek, analityk IT z Warszawy, który od wybuchu pandemii pracuje z domu.
Zalicza się do 67 proc. pracowników, którzy w ostatnich miesiącach mieli problemy w korzystaniu ze świadczeń pozapłacowych od pracodawcy, co najczęściej było skutkiem restrykcji związanych z pandemią – wynika z raportu firmy Sodexo Benefits & Rewards Services Polska, który „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą PBS, które w połowie roku objęło ponad tysiąc pracowników z firm zatrudniających powyżej 50 osób.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od maja 2021 r. mieliśmy wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w ujęciu rok do roku.
Powrót do biur w połączeniu ze zmianą pokoleniową w firmach zwróciły uwagę na problemy z biurową etykietą.
Średni wiek osób, które na koniec zeszłego roku zasiadały we władzach największych spółek, wzrósł w ostatnich latach z 50 do 52 lat. Starzenie się władz dużych firm to globalny trend.
Już ponad 1,2 miliona obcokrajowców było objętych pod koniec listopada polskim ubezpieczeniem emerytalno–rentowym. Do sięgania po pracowników z zagranicy firmy najczęściej skłaniają braki kadr i optymalizacja kosztów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Chociaż migranci najczęściej wykonują prace fizyczne, to przybywa wśród nich specjalistów i menedżerów, także tych z dyplomem polskich uczelni.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wśród aktywów inwestycyjnych 2024 r. mocno błyszczał bitcoin. Więcej niż na nim można było jednak zarobić na kontraktach na kakao. Dobrym pomysłem było też kupowanie akcji z Wall Street oraz trzymanie złota.
Eksperci, nawet ci bardziej sceptyczni, dobrze oceniają wyniki PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) w mijającym roku. Wróżą dalszy wzrost, choć szans na nagły skok popularności i wartości aktywów nie widzą. OFE powoli gasną, ale wciąż są ważnym elementem rynku emerytalnego, no i kapitałowego.
CVC wprowadziło na giełdę Żabkę, a wycofuje grupę Comarch. Z kolei Penta zapowiedziała ogłoszenie wezwania na akcje EMC. Rok 2025 będzie ciekawy.
Średni wiek osób, które na koniec zeszłego roku zasiadały we władzach największych spółek, wzrósł w ostatnich latach z 50 do 52 lat. Starzenie się władz dużych firm to globalny trend.
Jeżeli pracodawca albo osoba upoważniona do działania w jego imieniu lub działająca z inicjatywy pracodawcy nakłania osobę zatrudnioną do rezygnacji z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, popełnia wykroczenie.
Centralna Informacja Emerytalna (CIE), czyli jeden ze sztandarowych pomysłów rządu Prawa i Sprawiedliwości na pewno nie powstanie. Przynajmniej w najbliższym czasie.
Orlen, AmRest, Novita, Sopharma, Text czy Delko – te spółki warto mieć teraz na uwadze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas