W II kwartale na tysiąc osób pracujących przypadało 860 osób bez pracy w wieku 15 i więcej lat. To o 16 więcej niż w I kw. tego roku i o 23 osoby więcej niż rok wcześniej - wynika z ogłoszonych we wtorek przez GUS wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w II kwartale 2020. Potwierdzają one, że pandemia, a szczególnie lockdown, odbiły się przede wszystkim na aktywności zawodowej Polaków, w tym na liczbie pracowników.
Wśród osób w wieku 15 i więcej lat grupa pracujących zmniejszyła się w II kw. o 151 tys. w porównaniu z I kw. tego roku, do ponad 16,27 mln osób, przy czym był to głównie efekt spadku liczby pracujących kobiet (o 99 tys.). Z kolei liczba biernych zawodowo w tej grupie wiekowej (które nie pracują i nie szukają pracy) wzrosła w tym czasie o 137 tys. do 13,5 mln osób. To również „zasługa” kobiet, gdyż liczba biernych zawodowo pań zwiększyła się w II kw. o 110 tys. W skali roku – aż o 195 tys.
Wśród wszystkich osób w wieku produkcyjnym (czyli 18-59/64 lat) wskaźnik zatrudnienia zmniejszył się na koniec czerwca do 76,6 proc. z 77,2 proc. zaś liczba biernych zawodowo wzrosła w tym czasie o 110 tys., do 4,92 mln. Jako powód bierności najczęściej wskazywali obowiązki rodzinne, oraz naukę i uzupełnianie kwalifikacji.
W całej grupie biernych zawodowo, w której dominują emeryci, 247 tys. osób wskazało teraz, że powodem nieposzukiwania pracy jest sytuacja związana z pandemią COVID-19, a najczęściej wynikające z niej przyczyny osobiste i rodzinne, choć zwiększyła się też (do 185 tys.) grupa osób zniechęconych bezskutecznym poszukiwaniem zatrudnienia.
Jak wynika z BAEL, w II kw. nie zmieniła się natomiast liczona według europejskiej metodologii stopa bezrobocia (3,1 proc.). Liczba bezrobotnych pozostała na poziomie z I kw. (527 tys. osób) i była nawet mniejsza o 21 tys. niż rok wcześniej. Z kolei liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy była na koniec czerwca prawie dwukrotnie wyższa - 1,03 mln osób. To 117 tys. więcej niż na koniec marca.