19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.07.2019 14:21 Publikacja: 26.07.2019 00:01
Londyn
Foto: AFP
Niskie bezrobocie i rosnące płace w kraju doceniają nie tylko ekonomiści ale i polscy emigranci zarobkowi za granicą. -Poprawa sytuacji na krajowym rynku pracy powoduje, że polscy emigranci wyraźnie rzadziej niż wcześniej deklarują chęć zamieszkania za granicą na stałe- informuje najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego o Polakach mieszkających za granicą, który podsumowuje wyniki badania migrantów przebywających w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.
O ile w badaniu z 2016 r. aż 44 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii deklarowało plan pozostania tam na stałe, to w ubiegłym roku ta grupa zmniejszyła się do 36 proc. Jeszcze większy spadek nastąpił w Niemczech, gdzie przed trzema laty (gdy w Polsce dopiero zaczynał się obecny „rynek pracownika” wraz z szybszym wzrostem płac) niemal połowa polskich migrantów planowała zostać tam na stałe- w ubiegłorocznym badaniu już tylko 27 proc. Odsetek amatorów zamieszkania na stałe w Holandii zmniejszył się w tym czasie z 42 do 30 proc. zaś w Norwegii jest najniższy i wynosi 21 proc.(Tam większość polskich migrantów przebywa stosunkowo niedługo i nie badano ich w 2016 r.).
Chociaż w ostatnim miesiącu 2024 roku opublikowano w internecie mniej ofert pracy niż w listopadzie, to pozytywnym sygnałem jest ich wzrost w ujęciu rocznym.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w grudniu o wiele mocniej, niż prognozowano. Spadają więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Zdecydowana większość firm będzie w 2025 roku szukać pracowników i częściej niż w ostatnich miesiącach może to prowadzić do wzrostu zatrudnienia. Choć nie wszystkim będzie łatwiej o pracę.
Rolnictwo, edukacja, transport – to branże z mniejszą liczbą pracujących. Wzrosła ona w budownictwie, turystyce i handlu. W budownictwie kobiety zarabiają średnio więcej niż mężczyźni, ale to wyjątek w gospodarce.
Chociaż w tym roku rodzimi inwestorzy nie będą mieli łatwo, będzie można powalczyć o zyski na GPW. Kluczem może być selekcja spółek do portfela.
W zeszłym roku wartość IPO w Europie wzrosła ponaddwukrotnie. Na rynku głównym w Warszawie zadebiutowała tylko Żabka. Kiedy ożywienie?
Najważniejsze francuskie spółki giełdowe należące do indeksu CAC 40 rozdały w 2024 roku akcjonariuszom 98,2 mld euro w ramach wypłaty dywidend i skupu własnych akcji — poinformował w dorocznym opracowaniu portal Vernimmen.com, wydawca podręcznika o zarządzaniu finansami firm Finance d'Entreprise, autorstwa ekonomisty, profesora Pierre'a Vernimmena (1946–1996). Portal publikuje co miesiąc bezpłatny biuletyn (La Lettre Vernimmen.net) poświęcony problemom i ocenom branży finansowej, a także zawierający dane, wykresy oraz odpowiedzi na pytania.
Jak będę się kształtowały notowania złotego w 2025 r.? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Zaczyna brakować nowoczesnej powierzchni biurowej, co skłoni inwestorów do rozpoczynania kolejnych budów. Starsze biurowce będą modernizowane.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Zdecydowana większość inwestorów uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli.
Na koniec 2024 r. notowania części banków były nawet niższe niż rok wcześniej. Inwestorom chyba nie spodobały się decyzje właścicieli tych spółek. Perspektywy na 2025 r. w dużej mierze zależą od tempa obniżek stóp procentowych.
Pracodawca, który był zwolniony z uruchomienia PPK z uwagi na prowadzenie PPE, stracił to zwolnienie, jeżeli na 1 stycznia 2025 r. w PPE uczestniczyło mniej niż 25 proc. osób zatrudnionych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas