Ruszył proces przeciwko Volkswagenowi

Ponad 400 tys. osób domaga się zadośćuczynienia za aferę spalinową Volkswagena. Gigantyczny proces rozpoczął się przed sądem w Brunszwiku - informuje Deutsche Welle.

Aktualizacja: 30.09.2019 14:54 Publikacja: 30.09.2019 14:26

Ruszył proces przeciwko Volkswagenowi

mat

Takiego procesu jeszcze w Niemczech nie było. Przed wyższym sądem krajowym w Brunszwiku w Dolnej Saksonii rozpoczęło się w poniedziałek (30.09.2019) pierwsze posiedzenie w sprawie pozwu wzorcowego (Musterfeststellungsklage) przeciwko koncernowi Volkswagen. 440 tys. osób walczy o prawo do odszkodowania za straty poniesione w skutek tak zwanej afery spalinowej.

Czytaj także:

Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Niemczech - dołączyło ponad 1 tys. Polaków

Chodzi o ujawnione cztery lata temu oszustwo, którego dopuścił się koncern. Firma sprzedawała samochody fałszujące wyniki badań jakości spalin. Było to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu w silniku. Po wybuchu afery wiele samochodów koncernu (Audi, Volkswagen, Skoda, Seat) straciło na wartości.

Rozpoczęty dziś proces ma wyjaśnić zasadniczą wątpliwość, czy właścicielom przysługuje odszkodowanie. Jeśli sąd uzna, że tak, będą oni mogli składać indywidualne pozwy domagając się zwrotu pieniędzy, które w ich opinii, stracili z powodu afery.

Przedstawiciele Volkswagena są zdania, że nie ma podstaw do wypłaty zadośćuczynienia. Przekonują, że klienci otrzymali pełnosprawne, bezpieczne samochody, które mogły i nadal mogą być używane.

Instytucja pozwu wzorcowego została wprowadzona do niemieckiego prawa dopiero w ubiegłym roku, właśnie w związku ze sprawą Volkswagena. Instrument ten różni się jednak od pozwów zbiorowych znanych z USA, w których klienci mogą wywalczyć gigantyczne odszkodowania.

Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?