15.07
Dobiegło końca przesłuchanie Donalda Tuska. Były premier opuścił budynek sądu, nie rozmawiał z dziennikarzami.
13:01
Dalsza część będzie odbywać się w trybie niejawnym.
12:59
Aktualizacja: 23.04.2018 11:25 Publikacja: 23.04.2018 09:22
Foto: AFP
15.07
Dobiegło końca przesłuchanie Donalda Tuska. Były premier opuścił budynek sądu, nie rozmawiał z dziennikarzami.
13:01
Dalsza część będzie odbywać się w trybie niejawnym.
12:59
12:56
12:50
12:44
"Moim zdaniem przyjęli z zadowolenie, z ulgą, że tak to będzie rozwiązane"
12:43
Czy do świadka nie dotarła informacja, że prezydent chce zorganizować wspólną wizytę? "Nie, wręcz przeciwnie"
12:35
Donald Tusk powiedział, że nie zwracał większej uwagi, na którym lotnisku będzie lądował.
12:28
Zacytowano fragment notatki ministra Andrzeja Kramera, byłego wiceszefa MSZ. Z dokumentu z 10 marca 2010 roku wynika, że były wątpliwości wokół dostępności lotniska w Smoleńsku dla polskiej delegacji. Donald Tusk powiedział, że nie docierały do niego informacje, by nie lądować w tym miejscu.
12:23
Radosław Sikorski tuż po katastrofie wskazywał na błędy pilotów. "Nie akceptuje próby zbudowania takiej narracji"
12:16
Padło pytanie o spotkania Tomasza Arabskiego w Moskwie. Donald Tusk odpowiedział, że były to rozmowy dotyczącego planowanej wizyty, a jako premier nie czytał protokołów ze wszystkich spotkań pracowników kancelarii.
12:12
Były premier mówił o spotkania w sprawie delegacji. "Na pewno nie było spotkania, które mógłbym określić przygotowaniem lotu"
12:11
Pytany o rozmowy z Tomaszem Arabskim, Donald Tusk odpowiedział, że był to stały kontakt.
12:06
Wróciło pytanie o audyt w KPRM pod katastrofie. "Byłbym zaskoczony, gdyby się odbył, bo nie zachowałem go w swojej pamięci"
12:05
11:59
Tusk pytany o obowiązki Tomasza Arabskiego odpowiedział, że był szefem całej kancelarii, a nie osobą odpowiedzialną za loty.
11:57
Pytania zadają przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy. Czy istnieje dokument, w którym Władimir Władimirowicz Putin zaprasza Donalda Donaldowicza Tuska?"
"Dowodem jest rozmowa telefoniczna z Władimirem Putinem"
11:56
fot. AFP
11:54
Kolejne pytanie dotyczy zapasowego samolotu, który był dostępny 7 kwietnia, a 10 kwietnia już nie. "Nie wiem nic o zapasowych samolotach"
11:52
Donald Tusk dodaje, że zna teorie, że w Sopocie rozmawiali spiskowcy.
11:50
Były premier mówi, że rozmowa trwała kilka minut i dotyczyła banalnych tematów. Tusk pokazywał Putinowi miejsce, w którym biega, a premier Rosji opowiadał o swojej ochronie.
11:48
Donald Tusk opowiada o spotkaniu z Władimirem Putinem w Sopocie.
11:47
Zacytowano wypowiedź Janusza Palikota, który mówił o utrudnianiu lotów prezydentowi. Donald Tusk poinformował, że nie potwierdza tej wypowiedzi.
11:45
Mec. Hambura pytał o rządowy samolot Tu-154M. Sędzia uznał, że pytania dotyczą innego postępowania.
11:37
Sąd ogłosił krótką przerwę.
11:35
"Nie będę formułował osobistych poglądów na temat tego, kto zawinił i przyczynił się do katastrofy, choć mam swoją opinię"
11:34
"Zasugerowano, że razem z Putinem zorganizowaliśmy zamach. Byłem przejęty tą agresywną kampanią i tymi oskarżeniami".
11:32
Donald Tusk powiedział, że kilka dni po katastrofie pojawiły się pierwsze sugestie mówiące o zamachu.
11:28
W kwestii organizacji lotu premiera Donald Tusk odsyła do oficjalnej dokumentacji
11:27
"Na pewno bym pamiętał, gdyby ktoś przyszedł i powiedział, by nie lecieć"
11:23
Donald Tusk jest pytany, kto personalnie odpowiadał w jego kancelarii za organizację lotu. "Nie miałem wiedzy, czy jakaś jednostka zajmowała się wyłącznie organizacją lotu"
11:19
Tusk został zapytany o audyt w Kancelarii Premiera po 10 kwietnia. "Nie mam wiedzy, ale nie wykluczam tego". "Pracę Tomasza Arabskiego oceniam jak najwyżej"
11:18
"Nie jest i nie powinno być zadaniem premiera, czy prezydenta, wpływanie na jakiekolwiek decyzje dotyczące miejsca lądowania, momentu lądowania, kierunku lotu, charakteru maszyny, doboru pilotów"
11:17
"Nie docierały do mnie informacje, że Rosjanie odradzali lądowanie na lotnisku w Smoleńsku"
11:15
Kontynuowany jest temat stanu technicznego lotniska.
"Skoro przyszła decyzja, że lotnisko się nadaje i pułk podjął taką decyzję, to nie było powodu, by zajmowali się tym politycy"
11:13
Przed wylotem do Smoleńska Donald Tusk nie miał wątpliwości w sprawie stanu lotniska. Nie docierały do niego żadne sygnały w tej sprawie.
11:08
Były premier powiedział, że przed wylotem do Katynia dostawał od Tomasza Arabskiego informacje dotyczące rządowej części wizyty np. poruszane tematy rozmowy
11:06
Donald Tusk podkreśla, że pojawiła się błędna narracja mówiąca o tym, że rząd podlega prezydentowi w kwestii polityki zagranicznej.
11:04
"Gdy pojawiło się zaproszenie ze strony Rosji, nie była omawiana kwestia wizyty prezydenta"
11:02
"W moich rozmowach z Władimirem Putinem nie były ustalane szczegóły dotyczące m.in. daty wizyty w Katyniu i wizyty prezydenta. To było ustalane przez urzędników niższego szczebla"
10:59
Kiedy narodziła się koncepcja spotkania polsko-rosyjskiego w Katyniu?
"Sprawa była omawiana jeszcze w 2009 roku"
10:57
10:55
"Jak widać w ostatnim czasie oba środki transportu są równie ryzykowne"
10:50
"Nie sądzę, by jakikolwiek premier na świecie przed wyjazdem sprawdzał stan techniczny - zarówno w przypadku podróży samolotem, jak i podróż samochodem"
10:47
Szef RE powiedział, że nie otrzymał sygnału, by lotnisko w Smoleńsku było źle przygotowane. Jego zdaniem lądowanie w tym miejscu nie wiązało się z żadnym ryzykiem.
10:44
"Nie dotarły do mnie sygnały, by Kancelaria Prezydenta była niezadowolona z faktu, że nie było planu wspólnego wyjazdu"
10:42
Tusk: Temat rozdzielenia wizyt miał zdyskredytować mój gabinet. To termin "publicystyczny i propagandowy"
10:39
Czy był pomysł wspólnego wyjazdu premiera i prezydenta?
"Nie dotarły do mnie takie sygnały od Lecha Kaczyńskiego. Nie spodziewałem się tego"
10:32
Tusk wyjaśnił, że nie można określić dokładnej daty, kiedy podjęto decyzję o udziale w obchodach rocznicy w Katyniu. Były premier tłumaczy, że był to skomplikowany i długi proces.
10:28
Kiedy pan podjął decyzję, że weźmie udział w obchodach rocznicy w Katyniu?
"Decyzja taka zapadła po otrzymaniu zaproszenia od Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta zapadła na początku lutego. Dużo wcześniej miałem świadomość, że ta rocznica będzie miała charakter szczególny, nie mogłem wykluczyć swojego udziału"
10:24
Donald Tusk powiedział, że w 2010 roku sytuacja wymagała normalizacji stosunków polsko-rosyjskich.
10:22
"Rolą premiera jest decydowanie jaki jest cel polityczny wizyty. Organizacja logistyczna nie jest w kompetencji premiera, nie chodzi tu tylko o mnie. Moja wizyta 7 kwietnia była efektem zaproszenia otrzymanego od premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina"
10:20
Donald Tusk opowiada, co pamięta w kwestii organizacji wizyt polskiej delegacji w Smoleńsku i Katyniu.
- W kwestii premiera nie leży organizacja logistyczna takich wyjazdów. Mogę dość precyzyjnie opisać polityczny kontekst mojej wizyty z 7 kwietnia - powiedział Tusk.
10:16
Rozpoczęło się przesłuchanie
10:15
"Donald! Donald!" skandowały osoby znajdujące się przed salą sądową, gdy na rozprawę szedł szef RE.
10:10
W budynku Sądy Okręgowego znajduje się również Jarosław Kaczyński. Prezes PiS jako świadek zeznaje dziś w innej sprawie.
10:07
Przed budynkiem sądu pojawili się przeciwnicy i zwolennicy Donalda Tuska. Jeden z mężczyzn trzyma transparent "współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie. Mord Smoleńsk 2010".
10:02
– Jak będziemy ciągle mówić w mediach na temat Donalda Tuska to my go wywyższamy. Należy powiedzieć: Donald Tusk idzie zeznawać w sprawie swojego kolegi i zaniechań dotyczących katastrofy smoleńskiej - powiedział dziś rano w TVP Marek Jakubiak z Kukiz'15.
10:00
Donald Tusk przybył do Sądu Okręgowego w Warszawie
09:39
- Będzie tu wielu przyjaciół Donalda Tuska. Musi wiedzieć, że w Polsce może czuć się bezpiecznie - powiedziała przed sądem Małgorzata Kidawa-Błońska.
09:33
O odpowiedzialności Donalda Tuska mówił dziś w TVN24 Jacek Sasin. - Na pewno powinien ponieść odpowiedzialność polityczną, czyli powinien być napiętnowany jako ten polityk, który za to odpowiada, który podejmował decyzje szkodliwe dla Polski - powiedział szef KSRM.
09:32
- Nie o nastrój chodzi, tylko ważne sprawy - powiedział dziś rano w Sopocie Donald Tusk.
09:26
Czy Donald Tusk powinien przyjechać do Polski złożyć zeznania w sprawie będącej pokłosiem katastrofy smoleńskiej? Połowa Polaków nie ma wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.
09:24
W toczącej się obecnie sprawie oskarżycielami są bliscy ofiar katastrofy - m.in. Anny Walentynowicz i Zbigniewa Wassermanna.
09:20
W 2014 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. organizacji lotów do Smoleńska w kwietniu 2010 roku uznając, że nieprawidłowości przy organizacji tych lotów są niewystarczające do tego, aby postawić zarzuty urzędnikom.
09:18
Proces Arabskiego rozpoczął się w marcu 2016 roku. Były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także czworo urzędników (pracownicy KPRM i ambasady RP w Moskwie) są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków w związku z wizytą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku za co grozi do trzech lat więzienia.
09:16
Proces dotyczy Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i czterech innych urzędników.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Rok rządu Donalda Tuska to w bardzo dużym stopniu rok kontynuacji poprzednich rządów. Wystarczy spojrzeć jak wygląda budżet państwa na 2025 rok – ocenia Stanisław Tyszka, europoseł Konfederacji.
- Nic, co dotyczy Ukrainy, nie powinno odbywać się bez Ukrainy i Europy - mówił w czasie spotkania szefów MSZ Niemiec, Polski, Francji, Włoch i Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii w Berlinie minister Radosław Sikorski. W niemieckiej stolicy jest też szefowa europejskiej dyplomacji, Kaja Kallas.
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił w czwartek rano, że rząd nie wprowadzi kredytu 0 proc. Czy to koniec wielkich obietnic koalicji? Jak rząd Donalda Tuska radzi sobie w polityce mieszkaniowej? Czy to był stracony rok? W przededniu rocznicy powołania rządu w podcaście „Rzecz w tym” osiągnięcia gabinetu Donalda Tuska podsumowuje Adam Roguski.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
On musi w tej chwili zbudować swoją rozpoznawalność. Takiego etapu nie musieliby przechodzić kandydaci, którzy byliby znanymi politykami - mówiła w rozmowie z Radiem Plus była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, komentując przebieg prekampanii wyborczej prezesa IPN Karola Nawrockiego, który startuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS.
Rok rządu Donalda Tuska to w bardzo dużym stopniu rok kontynuacji poprzednich rządów. Wystarczy spojrzeć jak wygląda budżet państwa na 2025 rok – ocenia Stanisław Tyszka, europoseł Konfederacji.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
- Nic, co dotyczy Ukrainy, nie powinno odbywać się bez Ukrainy i Europy - mówił w czasie spotkania szefów MSZ Niemiec, Polski, Francji, Włoch i Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii w Berlinie minister Radosław Sikorski. W niemieckiej stolicy jest też szefowa europejskiej dyplomacji, Kaja Kallas.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Rozmawialiśmy o zagrożeniu ingerencji rosyjskiej w nasze procesy demokratyczne, dziękuję za zrozumienie, mamy ten sam pogląd. W Polsce i we Francji to wyborcy będą wybierali prezydentów, a nie Kreml i nie Putin - mówił po spotkaniu z Emmanuelem Macronem premier Donald Tusk.
Kończący urzędowanie prezydent USA Joe Biden skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i złagodził wyroki dotyczące 1500 osób, odbywających karę pozbawienia wolności w aresztach domowych. Ułaskawił także 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy - podała agencja AP. Prezydent zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie kontynuował przegląd petycji o ułaskawienie. To największy taki akt łaski podjęty w ciągu jednego dnia - zauważa agencja.
Jakubowi Banasiowi i jego żonie przedstawiono nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
"Jeżeli nie będzie takich prokuratorów jak ja, to nikt państwu nie powie, jak naprawdę jest w prokuraturze, co złego się dzieje" - mówiła w czwartek w TOK FM prok. Ewa Wrzosek, która po publicznej krytyce szefa resortu sprawiedliwości, została wczoraj odwołana z delegacji do MS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas