Wspaniałe wieści dla rodziców, którzy po rozwodzie czy rozstaniu na przemian, ale osobno zajmują się wspólnym potomstwem. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że każde z nich może skorzystać z jednej z największych premii podatkowych, tj. rozliczenia jako osoby samotnie wychowującej dzieci.
Pokojowy rozwód
Sprawa dotyczyła podatnika, który po rozwodzie zgodnie zajmował się z byłą żoną wspólnym dzieckiem. We wniosku o interpretację podał, że przy rozwodzie sąd powierzył obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim. Sąd ustalił też opiekę naprzemienną, wskazując, że dziecko przez tydzień będzie przebywać z jednym z rodziców, a następnie przez tydzień z drugim. Mężczyzna oświadczył, że zmiana następuje w każdą niedzielę. W okresie wakacji dziecko przebywa u każdego z rodziców przez dwa tygodnie. Sąd obciążył oboje rodziców kosztami utrzymania dziecka.
Czytaj także:
Z wniosku wynikało, że rozwiedzeni rodzice zajmują się pociechą zgodnie z orzeczeniem sądu. Co więcej, ojciec podkreślał, że ze względu na charakter pracy zawodowej matki zajmuje się dzieckiem także w tygodniach, w których powinno mieszkać z nią. Są to trzy–cztery godziny dziennie przez trzy–pięć dni w tygodniu.
Podatnik podkreślał, że gdy dziecko przebywa u niego, zajmuje się samodzielnie jego wychowywaniem. Uważał, że takie sprawowanie opieki daje mu prawo do rozliczenia rocznego PIT w preferencyjny sposób, zgodnie z którym podatek określa się w podwójnej wysokości, ale od połowy dochodów, czyli w premii dla osób samotnie wychowujących dzieci. W jego ocenie bowiem do uznania rodzica za osobę samotnie wychowującą dziecko nie jest konieczne wychowywanie go nieprzerwanie przez cały rok. Zastrzegł, że spełnia wszystkie pozostałe warunki.