Tomasz Pietryga: Przerwany błogostan rządu

Słowa klucze to dziś nie „spokój", tylko „bezpieczeństwo obywateli", panie premierze.

Aktualizacja: 09.10.2020 05:02 Publikacja: 08.10.2020 18:21

Tomasz Pietryga: Przerwany błogostan rządu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W bitwach zdarzają się takie momenty, gdy wyczerpane strony dają sobie czas na zebranie rannych i poległych, przegrupowanie sił i uzupełnienie zapasów. Taki moment w covidowej bitwie nastąpił w letnich miesiącach. Wirus mniej dawał się we znaki, gospodarka ruszyła z kopyta, a obywatele tłumnie wybrali się na wakacje. Przestrogi, aby zachowywać ostrożność, bo wkrótce może uderzyć w nas kolejna fala pandemii, wpadały jednym uchem, a wylatywały drugim.

W samouspokojenie popadł też rząd. Zajęty wielotygodniowymi rekonstrukcyjnymi roszadami, przegapił ważny moment pandemii. Dziś widać, że może to mieć bardzo poważne skutki.

Trwająca od marca zaraza przetestowała nawyki społeczne i system walki z epidemią. Pokazała, w którym miejscu jest słaby i gdzie w okresie wzmożonego wzrostu zakażeń może być niewydolny. Kiedy pierwsza fala pandemii minęła i zwycięsko otrąbiono koniec lockdownu, nie wyciągnięto wniosków, aby zdiagnozować sytuację i przygotować się na uderzenie drugiej fali, mimo alarmów ze strony lekarzy. Dziś liczba zakażonych lawinowo rośnie i aż strach pomyśleć, co będzie, jeśli pandemia nadal będzie się rozwijać w tym tempie.

System walki z koronawirusem opiera się na kilku elementach: społecznej odpowiedzialności, inspekcji sanitarnej, szpitalach i personelu medycznym, itd. Dziś okazuje się, że choć od początku pandemii minęło już pół roku, sanepid wciąż jest niewydolny, co więcej, zlikwidowano jego część „mundurową", która nadzorowała tysiące komend różnych służb. Do inspekcji sanitarnej nie tylko nie można się dodzwonić, ale ze względu na słabości kadrowe ona sama ma problem z weryfikacją zgłoszeń o zakażeniach i osobach, które miały kontakt z zakażonymi. To bulwersująca sytuacja, o której pisaliśmy w czwartkowej „Rzeczpospolitej". Niestety, prowadzi do tego, że jeżeli pandemia będzie się rozwijać, osoby z grupy ryzyka znajdą się poza systemem kontroli sanitarnej.

Dlaczego nie wzmocniono jej kadrowo i organizacyjnie, przygotowując ją na drugie uderzenie zarazy? Z tym pytaniem powinien się zmierzyć resort zdrowia. Szkoda

już nawet wspominać o zapewnieniu odpowiednio licznych szpitali dla zakażonych. Praktycznie w każdym regionie wolnych łóżek dla covidowych pacjentów szybko ubywa lub nawet już ich brakuje – o czym informują same szpitale.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier, informując o objęciu żółtą strefą całego kraju, nie dostrzegł tego problemu. Mówił, że jeśli chodzi o liczbę łóżek w szpitalach i respiratorów, jesteśmy ciągle przed koronawirusem. Padły też znane sformułowania o wypłaszczaniu krzywej, o sukcesach gospodarczych rządu w walce z recesją i o tym, że w innych krajach jest gorzej. Premier stwierdził też, że słowami kluczami powinny być „odpowiedzialność" i „spokój". Tyle że patrząc na rosnącą liczbę zakażeń i zgonów, ten drugi trudno zachować. A obywatele oczekują dziś działań rządu, które zapewnią im – i to powinno być słowo klucz – bezpieczeństwo.

Opinie Prawne
Prof. Ewa Łętowska: Prawno-polityczny przekładaniec
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: RPO rzuca koło ratunkowe ministrowi finansów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Jeńców w tym roku nikt nie będzie brał
Opinie Prawne
Zbigniew Kmieciak: Uchwała PKW to przykład wyjątkowej nieudolności
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Opinie Prawne
Pietryga: Minister Leszczyna atakując sędziego Marciniaka trafiła kulą w płot
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay