Inaczej niż w samorządzie adwokackim, w okręgowych izbach radców prawnych czynne prawo wyborcze do okręgowych organów samorządowych oraz na funkcję dziekana przysługuje jedynie radcom prawnym, którzy na zebraniach rejonowych zostali wybrani delegatami na Zgromadzenie Delegatów OIRP.
Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy o radcach prawnych (dalej u.r.p.), jeżeli liczba członków okręgowej izby radców prawnych przekracza 300 osób, zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych stanowią delegaci wybrani na zebraniach zwołanych dla poszczególnych rejonów, objętych działalnością danej izby.
Przepis ten, jako wyjątek w idealnym modelu demokracji bezpośredniej, ma wymiar przede wszystkim praktyczny. W samorządzie radcowskim, który terytorialnie podzielony jest na 19 okręgowych izb, nie ma już izby zrzeszającej mniej niż tysiąc radców prawnych. Każda izba indywidualnie dokonuje zarówno podziału na rejony jak również ustala liczbę delegatów na zgromadzenie z poszczególnych rejonów. Aktualnie w większości izb podział na rejony jest podziałem terytorialnym, niemniej w kilku izbach m.in. szczecińskiej, podział ten od ponad 20 lat dokonywany jest alfabetycznie.
W Izbie szczecińskiej, w związku z powiększającą się liczbą radców prawnych w izbie, uchwałą z dnia 19 listopada 2019 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów OIRP podzieliło izbę na rejony (alfabetycznie) oraz zwiększyło liczbę radców prawnych w stosunku do jednego delegata.
W dniu 16 stycznia 2020 r. Prezydium Krajowej Rady, przedstawiło stanowisko wskazując na nieprawidłowość podziału izby szczecińskiej na rejony, gdyż podział ten winien zostać dokonany poprzez wyodrębnione części obszaru izby. Mimo tych wątpliwości, przeprowadzono w dniach 20 i 21 stycznia 2020 r. wybór delegatów w rejonach i dokonano wyboru łącznie 99 delegatów na Zgromadzenie Delegatów OIRP w Szczecinie.