W 1974 r. wywłaszczono w Krakowie 13 ha w sąsiedztwie pól uprawnych pod budowę szpitala. Budowa rozpoczęła się w 1984 r. i była kontynuowana w latach 1985-1990. Stan zaawansowania inwestycji oceniano wówczas na 30-50 proc., czyli jako stan surowy otwarty. Dokończyła ją dopiero fundacja, której fundatorem był m.in. Skarb Państwa.
Czytaj także: Wywłaszczone nieruchomości: większe szanse na zwrot
Cel nie został zrealizowany
Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, poprzedni właściciel, bądź jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Taka sytuacja zachodzi, jeżeli pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja wywłaszczeniowa stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac, związanych z realizacją tego celu. Albo jeśli pomimo upływu 10 lat, cel ten nie został zrealizowany lub został zrealizowany tylko na części wywłaszczonej nieruchomości.
Roszczenie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie przysługuje jednak m.in. wtedy, gdy została ona zajęta pod drogę publiczną, i w czasie orzekania o jej zwrocie stanowi część drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych. Dlatego organy administracji muszą najpierw ustalić, czy dana nieruchomość została zajęta pod drogę publiczną.
Spełniona przesłanka zbędności, ale ....
Na takie właśnie ograniczenie powołał się starosta krakowski, odmawiając w 2013 r. byłej właścicielce zwrotu wywłaszczonej działki o powierzchni 2 tys. mkw., objętej lokalizacyjną dla szpitala. Starosta stwierdził, że nie została ona wykorzystana na cel wywłaszczenia, którym była realizacja jezdni, chodnika wraz z oddzielającym go od ulicy pasem trawnika oraz z biegnącą wzdłuż chodnika instalacją gazową i kanalizacją opadową. Spełniona zatem została przesłanka zbędności, gdyż w ciągu 10 lat od wywłaszczenia, budowa szpitala nie została ukończona. Mimo to działka nie kwalifikuje się do zwrotu, gdyż - jak wynika z informacji zarządu infrastruktury i transportu - weszła w całości w pas drogowy ulicy, zaliczonej do kategorii dróg gminnych na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa z 2009 r.