Aktualizacja: 19.12.2019 11:09 Publikacja: 18.12.2019 19:30
Foto: Adobe Stock
Kończący się rok jest udany dla największych firm. – Po 2019 r., kolejnym bardzo dobrym w gospodarce Polski, koniunktura w 2020 r. będzie również dobra, choć wyraźniej zaznaczy się spowolnienie gospodarcze wynikające ze słabszego popytu zagranicznego – mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.
Obie strony żyją w swoich silosach. W ten sposób nie wykorzystujemy w pełni ani możliwości polskich przedsiębiorstw, ani potencjału instytutów badawczych. Warto również przeanalizować istniejący w Polsce model finansowania badań.
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
Dwa tysiące największych przedsiębiorstw zwiększyło w 2022 r. przychody o jedną trzecią. Wolniej rosły ich zyski. To skutek wyższych kosztów, które uderzają w biznes również w 2023 r.
Lista 2000 Największych Przedsiębiorstw to zestawienie firm działających w Polsce według przychodów ze sprzedaży, jakie osiągnęły w 2022 roku. Poniżej przedstawiamy liderów w poszczególnych sektorach.
„Rzeczpospolita” przyznała nagrody najbardziej wyróżniającym się firmom z Listy 2000 i ich menedżerom. O tym, kogo uhonorować, zdecydowała kapituła w składzie: profesorowie z Akademii Leona Koźmińskiego – Mariola Ciszewska-Mlinarič, Aleksandra Przegalińska oraz Adam Noga, a także przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej” – Cezary Szymanek, Krzysztof Adam Kowalczyk oraz Marcin Piasecki.
2 tys. największych polskich firm w sumie zwiększyło sprzedaż w 2021 r. aż ponad 30 proc. Niestety, nie daje to szczególnych powodów do dumy i jest słabą prognozą na przyszłość.
Lista 2000 to doroczne – ogłaszane przez naszą redakcję po raz 21 - zestawienie dużych i średnich firm działających w naszym kraju. Wyróżnienie liderów w 11 branżach odbyło się w trakcie gali zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. Oto najlepsi z najlepszych.
Największy udział w obrotach ma handel, najwyższą rentowność z kolei producenci leków. Firmy miały za sobą dobry rok.
Ubiegły rok to czas dobrej koniunktury i względnej stabilności w polskiej gospodarce.
Jednym z istotniejszych wskaźników pozwalających oceniać kondycję finansową przedsiębiorstw jest rentowność kapitału własnego (ang. return on equity – ROE), czyli relacja wyniku netto do sumy zainwestowanego kapitału przypadającego na właścicieli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas