Tych pięć państwowych firm odpowiada za dwie trzecie przychodów wszystkich z pierwszej dziesiątki, w tym niemal 41 proc. przypada na Orlen. Realizowane przez paliwowy koncern przejęcia sprawiły, że to właśnie on w pierwszej dziesiątce może pochwalić się najwyższą dynamiką przychodów, wynoszącą 111 proc. Wicelider zestawienia, Jeronimio Martins (właściciel Biedronki), urósł o prawie 25 proc. Konsekwentnie rozwija swoją sieć. Od 1995 r. zainwestował w Polsce ponad 14 mld zł. Na koniec września 2023 r. liczba sklepów w kraju wyniosła 3473.
W pierwszej dziesiątce w tegorocznej edycji Listy znalazły się również LG Energy Solution, ArcelorMittal Poland oraz dwie firmy handlowe – Lidl i Eurocash.
Przemysł nadal mocny
Sektor handlowy od lat stanowi ważną część Listy 2000. To właśnie na firmy z tej branży przypada największy odsetek zatrudnionych. Specyfiką polskiego handlu jest duży udział hurtowników. Dla nich zeszły rok był szczególnie trudny, bo dystrybutorzy co do zasady działają na niskiej marży i nawet niewielki wzrost kosztów ma dla nich duże znaczenie. Szczególnie w warunkach spowolnienia gospodarczego i hamującej konsumpcji, kiedy trudno jest zwiększać sprzedaż i podnosić ceny. Dobrze obrazują to marże wypracowane przez handel detaliczny i hurtowy. W obu tych sektorach sprzedaż w 2022 r. wzrosła o ponad jedną czwartą, ale rentowność netto względem 2021 r. spadła. W hurcie była o ponad połowę niższa niż w handlu detalicznym.
Lista 2000 stosunkowo dobrze odzwierciedla strukturę polskiej gospodarki, w której nadal dużo ważą sektory tradycyjne, takie jak przemysł przetwórczy, paliwowo-surowcowy, chemiczny, spożywczy czy budownictwo.
Natomiast niewielki odsetek stanowią firmy z tzw. sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja). Odpowiadają za zaledwie 3 proc. wszystkich firm na Liście. Podobny jest ich udział w przychodach. Natomiast wyższy, 5-proc., w wyniku netto. To skutek stosunkowo wysokiej marżowości tej branży. Największym podmiotem w tej grupie jest rzeszowskie Asseco Poland, zatrudniające niemal 32 tys. osób. W 2022 r. wypracowało 17,4 mld zł przychodów, o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. W tegorocznej edycji awansowało o dwa oczka, plasując się pod koniec drugiej dziesiątki. Na Liście, choć na znacznie dalszych pozycjach, znajdziemy też reprezentantów sektora gier. To m.in. Techland, CD Projekt i Ten Square Games.