Lista 2000 to najpełniejsze zestawienie firm polskiego biznesu (nie obejmuje sektora finansowego), które prezentuje szereg danych finansowych największych przedsiębiorstw za 2023 r. Rok ten najlepiej zakończyły firmy z sektora paliwowego, ze średnim wzrostem przychodów o ponad 34 proc., co – jak pamiętamy – było pochodną rekordowo wysokich cen surowców na świecie w związku z wydarzeniami geopolitycznymi. Kolejnym pod względem dynamiki sektorem jest energetyka ze wzrostem o 29 proc. W przypadku ochrony zdrowia i farmacji wzrost r./r. wyniósł 16 proc., co pokazuje, w jaką stronę Polacy przesuwają wydatki, a zmiana jest wywołana choćby pandemią. Przeżywająca obecnie problemy motoryzacja urosła średnio o 15 proc., a usługi o 13 proc.
Z kolei niższe niż rok wcześniej przychody zanotowało kilka sektorów, a największy, bo 39-proc. spadek, dotyczył branży chemicznej. Górnictwo i hutnictwo miały niższą sprzedaż o 9 proc., produkcja o 7 proc., a handel hurtowy skurczył się o 2 proc.
Wyzwania dla firm
Dane pokazują, jak wciąż trudna i skomplikowana jest sytuacja polskich przedsiębiorstw, które nadal odczuwają mocne spowolnienie, na przykład jeśli chodzi o popyt konsumencki. Widać to także po danych makro: według skorygowanego szacunku GUS produkt krajowy brutto (PKB) w 2023 r. wzrósł realnie o 0,1 proc. w porównaniu z 2022 r. Wynik uległ zmianie w stosunku do opublikowanego 18 kwietnia 2024 r. o -0,1 pkt proc.
Ten rok to wciąż obserwowana niepewność w wielu sektorach, więc kolejna edycja Listy 2000 również może pokazać bardzo zróżnicowaną sytuację w zależności od sektora.
Jeśli chodzi o liczbę reprezentowanych firm, to w obecnej edycji zdecydowanie przoduje sektor handlu – firm detalicznych jest na liście 127, ale hurtowych ponad 400. Oznacza to zdecydowaną dominację, choć jeśli chodzi o przychody, ich przewaga nie jest taka oczywista. Firmy z tych sektorów odpowiadają za ponad 26 proc. przychodów firm wygenerowanych przez firmy ujęte w zestawieniu.