Aktualizacja: 23.05.2019 15:15 Publikacja: 22.05.2019 18:50
Michał Szułdrzyński
Foto: Fotorzepa/Maciej Zienkiewicz
Ostatnie sondaże zdają się wskazywać, że od początku kampanii przed wyborami do europarlamentu niewiele się zmieniło. PiS prowadzi, drugie miejsce ma Koalicja Obywatelska. Ale to złudzenie, że nic się nie dzieje – dystans między dwiema największymi siłami się zmniejsza. Dlatego nie można wykluczyć, że w dniu głosowania kolejność się odwróci.
Rezultaty i znaczenie wyborów w najbliższą niedzielę nie będą jednak zależały wyłącznie od poparcia dla dwóch największych sił. Spory ruch widać bowiem po stronie ugrupowań mniejszych. Jeśli 5-proc. próg wyborczy przekroczą Wiosna, Konfederacja i Kukiz'15, wynik głosowania może się znacznie spłaszczyć.
A jednak wojna celna. Można się było tego spodziewać. Po tym, jak Donald Trump ogłosił karne taryfy celne dla Meksyku i Kanady, bezpośredni sąsiedzi Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli podobne kroki ze swojej strony. A prawidła ekonomii są nieubłagane, Trump będzie musiał się zmierzyć z dezaprobatą własnych wyborców.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Oceniając, kto wygrał na punkty starcie między Zbigniewem Ziobrą a uosabianą przez komisję śledczą ds. Pegasusa koalicją rządzącą, warto zwrócić uwagę, jak zachował się „ten trzeci”.
Zbigniew Ziobro jest przekonany, że odniósł sukces nie zeznając przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Podobnie uważają członkowie komisji, którzy są zadowoleni, że nie grali w show do scenariusza byłego ministra sprawiedliwości. Obie strony mają plan na kolejne tygodnie.
Styczeń kończy się nam kompromitacją polskiego państwa i całej klasy politycznej.
Wypuszczenie Michała K. z brytyjskiego aresztu nie ma nic wspólnego z jego winą bądź niewinnością, ale mimo to jest problemem dla rządu. Przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej, która zbyt mocno postawiła na rozliczanie poprzedników jako legitymację rządu Donalda Tuska.
Po raz pierwszy w historii królestwa stery rządu objął przywódca ugrupowania, które oficjalnie chce niezależności Flandrii.
Zamiast uratować suwerenność Ukrainy i budować z Europą wspólny front przeciw Chinom i Rosji, czyli autorytaryzmowi, prezydent Donald Trump uderza w Unię Europejską, czyli najbliższego sojusznika USA.
Uruchomienie Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma nastąpić przez zakończeniem obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Naczelna Izba Lekarska zapowiada przeprowadzanie kampanii informacyjnej na temat EHDS dla lekarzy.
- Mamy do czynienia z serią niespodzianek i zaskoczeń ze strony najbliższego sojusznika - mówił przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk.
Komisja Europejska przyjęła „Kompas konkurencyjności” - strategiczną inicjatywę, która ma między innymi pobudzić innowacyjność i zapewnić trwały dobrobyt. To kluczowy krok dla przyszłości branży turystycznej w Europie, podkreśla prezes ECTAA Frank Oostdam.
Od niedzieli 2 lutego 2025 roku weszły w życie pierwsze przepisy Rozporządzenia o Sztucznej Inteligencji (AI Act).
Sędzię Małgorzatę Manowską pragnę uspokoić, że składami nikt nie manipuluje, są losowane. Warto o tym pamiętać, nim wypowie się taką insynuację - mówi „Rzeczpospolitej" Anna Ptaszek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i jego rzecznik prasowa ds. karnych. Potwierdza, że na czele nowej sekcji stanie Piotr Gąciarek.
Niemcy zastanawiają się, jak skutecznie ograniczyć napływ migrantów. Przywrócenie pełnej kontroli na granicach z sąsiadami byłoby nielegalne i miałoby fatalne skutki dla gospodarki Unii Europejskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas