Aktualizacja: 24.06.2020 20:30 Publikacja: 23.06.2020 20:08
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Nie wiem, jak wyglądał rachunek zysków i strat, którego dokonał prezydent Andrzej Duda i jego współpracownicy, przyjmując zaproszenie Donalda Trumpa do złożenia mu wizyty w Waszyngtonie cztery dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce. Mój rachunek jednak nie wygląda zbyt optymistycznie.
Wyjmując sprawę z kontekstu kampanijnego, oczywiście cieszy, że polski prezydent ma dobre relacje z amerykańskim, że z Waszyngtonu jest coraz bliżej do Warszawy, ponieważ to nasz najważniejszy sojusznik. Gdyby Polska znalazła się w militarnym niebezpieczeństwie, przede wszystkim liczylibyśmy na pomoc USA. To również Amerykanie krzywo patrzą na ryzykowną z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa inwestycję NordStream 2. I podobnie jak my patrzą na wiele innych spraw dotyczących bezpieczeństwa, energetyki, handlu, wojska.
Narracja o zamachu stanu to starannie przemyślana akcja. PiS próbuje grać na niewiedzy zagranicznych obserwatorów, głównie z otoczenia Donalda Trumpa. I przygotowuje polską wersję szturmu na Kapitol.
Był kiedyś Budapeszt w Warszawie, ale może zrobić się odwrotnie. Zapowiada się jednak, że wcześniej będzie jak w tytule.
Albo nasz kraj pogodzi się z pacyfikacją Strefy Gazy i planami zmiany siłą granic na Bliskim Wschodzie przez premiera Izraela, albo czeka nas kryzys w relacjach z Waszyngtonem.
Upada mit oczywistego dla lewicy elektoratu wielkomiejskiego. Jeśli wyborcy odpłyną od Rafała Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej, to nie do Razem lub Nowej Lewicy, tylko do Konfederacji i Sławomira Mentzena.
Podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem w Kanale Zero Andrzej Duda unikał jasnych deklaracji poparcia dla kogokolwiek w wyborach prezydenckich. Jego wypowiedzi sugerowały dystans wobec kampanii. Czy ta niejednoznaczność nie działa na korzyść kandydatury Stanowskiego?
Donald Tusk twardo sprzeciwiający się przyjmowaniu imigrantów przez Polskę, Rafał Brzoska w roli polskiego Elona Muska, Rafał Trzaskowski, który domaga się zdecydowanych działań, z deportacjami na czele, wobec cudzoziemców wchodzących w konflikt z prawem – trumpizacja Koalicji Obywatelskiej i jej kandydata na prezydenta trwa w najlepsze.
- To może być lit. To może być tytan, uran, wiele innych (surowców) - mówi szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jernak w rozmowie z AP, deklarując gotowość do zawarcia porozumienia z USA ws. przekazywania Amerykanom m.in. metali ziem rzadkich w zamian za dalszą pomoc wojskową.
Prezydent Donald Trump podpisał zakaz używania słomek papierowych w urzędach i agencjach federalnych, twierdząc, że „nie działają” i nie są wystarczająco trwałe. Zamiast tego chce, aby rząd federalny przeszedł wyłącznie na plastikowe słomki.
Papież Franciszek ostro skrytykował represje imigracyjne prezydenta USA Donalda Trumpa w nietypowym liście otwartym wysłanym do amerykańskich biskupów katolickich.
Prosiłem szefową KE Ursulę von der Leyen, żeby, ze względu na wagę relacji z USA, wykorzystać każdą możliwość, by te relacje były jak najlepsze - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.
Grupa duńskich aktywistów z organizacji Denmarkification odpowiada na roszczenia Donalda Trumpa wobec Grenlandii. Zapowiedzieli kupno Kalifornii i głębokie zmiany w tym stanie. Cena wywoławcza, jaką oferują USA, to bilion dolarów.
Wojna na Ukrainie musi się skończyć - to zdanie pada podczas niemal każdej wizyty ukraińskich oficjeli na Zachodzie. Na jakich warunkach? Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 2022 roku, a rozwiązanie konfliktu stało się jedną z wyborczych obietnic nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który powołał specjalnego wysłannika ds. Rosji i Ukrainy, Keitha Kellogga. Już wiadomo, że zbliżająca się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa nie będzie tym forum, na którym pojawi konkretny plan.
Polski rząd ogłasza plan inwestycyjny wart 650 mld zł, Donald Trump nakłada kolejne cła na import stali i aluminium, a warszawska giełda bije historyczne rekordy. Tymczasem Unia Europejska analizuje zmiany w swojej polityce pomocowej, co może wpłynąć na relacje międzynarodowe i rozwój globalnych gospodarek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas