W Wielki Piątek na głównej ulicy Pruchnika zawisł "Judasz" - wielka kukła z pejsami, z dużym nosem i w charakterystycznym nakryciu głowy. O wyznaczonej godzinie kukła została odcięta, a dzieci, zachęcane przez dorosłych, zaczęły ją okładać kijami. Powinna, zgodnie z tradycją, otrzymać 30 razów "za zdradę Jezusa", ale przy 30. razie zgromadzeni zażądali kolejnych 5 - "za to, że chcą odszkodowań od Polski" - opisywał zdarzenie "Ekspres Jarosławski". Później kukłę wleczono przez miasto, obcięto jej głowę, a pozostałości podpalono i wrzucono do rzeki.
Przeczytaj: "Sąd nad Judaszem" wrócił do Pruchnika. Spalono kukłę Żyda
O wydarzeniach w Pruchniku rozpisują się największe izraelskie gazety. Zdarzenie wywołało także oburzenie diaspory żydowskiej. Robert Singer, dyrektor wykonawczy i jeden z wiceprezesów Światowego Kongresu Żydów (World Jewish Congress), wyraził "niesmak i oburzenie" wobec tej "jawnie antysemickiej manifestacji", w której wzięło udział kilkaset osób, w tym dzieci.
Dowiedz się więcej: Światowy Kongres Żydów oburzony spaleniem kukły Judasza
Komunikat w tej sprawie wystosowało w środę izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak informuje "Times of Israel", "Izrael wyraża ubolewanie w związku z antysemickim incydentem w zeszły piątek w Polsce, w czasie którego tłum bił, powiesił, ściął i spalił kukłę Judasza Iskarioty - zdrajcy Jezusa - z haczykowatym kosem, kapeluszem i pejsami typowymi dla ortodoksyjnego Żyda".
"Ubolewamy nad incydentem antysemickim we wsi Pruchnik podczas święta Wielkanocy, ale jesteśmy zbudowani stanowczą reakcją polskiego Kościoła, władz i wyższych urzędników w polskim rządzie" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych.