Aktualizacja: 03.01.2021 20:50 Publikacja: 03.01.2021 19:10
TVP
Foto: AdobeStock
W Dzienniku Ustaw 30 grudnia ukazała się kolejna już nowelizacja rozporządzenia dotyczącego m.in. ograniczeń w możliwości wynajmowania pokoi hotelowych. Do grona zwolnionych z zakazu pomieszkiwania w hotelach dopisano osoby bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie treści wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. To była już kolejna z licznych po przeszło czterdziestu nowelizacji. Wcześniej dopisano przedstawicieli stacji komercyjnych, ale o publicznych mediach zapomnieli. – To jest absurd. Przepisy, które są kierowane do wszystkich obywateli, są dziurawe, nieprecyzyjne, a przecież powinni je zrozumieć wszyscy obywatele – mówią prawnicy. I dodają, że deprecjonowanie prawa na niewiele się zda. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów od 28 grudnia obowiązują przepisy zawarte w rozporządzeniu z 21 grudnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie stanowi, że do 17 stycznia możliwość prowadzenia usług hotelarskich będzie mocno ograniczona. Pierwotny tekst dokumentu stanowił, że z zakwaterowania będą mogli korzystać m.in. medycy czy kierowcy transportu drogowego, otwarte będą mogły też być hotele robotnicze i hotele dla pracowników sezonowych. W niedzielę 27 grudnia opublikowana została nowelizacja umożliwiająca korzystanie z hoteli m.in. żołnierzom wojsk sojuszniczych, pracownikom Sił Zbrojnych RP, policji i szeregu służb (w związku z wykonywaniem zadań zawodowych) oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym „w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (DzU z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców". W minioną środę w Dzienniku Ustaw ukazała się kolejna nowelizacja przepisów o zakazach, nakazach w czasie zarazy. Fragment dotyczący nadawców mówi teraz o osobach „bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz nadawców posiadających koncesję" oraz o wykonywaniu zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez „te jednostki lub nadawców".
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zabezpieczenie z mocy prawa może być najbardziej efektywnym czynnikiem przyspieszającym rozpoznawanie spraw frankowych. Jednocześnie - jak zwracają uwagę eksperci - niesie największe ryzyko.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
O 5 proc. więcej studentów niż w ubiegłym roku rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025. Łącznie na studiach w Polsce kształci się 462 363 nowych studentów. Minister nauki Dariusz Wieczorek przedstawił w piątek dane oparte na bazie POL-on.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Pierwsze 1000 dni życia dziecka - od momentu poczęcia, aż do do ukończenia 2 lat - wydaje się być niezwykle ważne dla zdrowia w dorosłości. Naukowcy odkryli, że ograniczenie cukru w tym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
Rośnie liczba infekcji dróg oddechowych. Warto się testować, zaszczepić i zadbać o swoją odporność.
Gdański medtech BrainScan zamierza pozyskać miliony złotych m.in. na certyfikację w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym celu notowana na NewConnect spółka zamierza wkrótce przeprowadzić emisję akcji – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Chociaż wiadomo, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym raka jelita grubego, do tej pory nie było pewności, czy na to ryzyko ma wpływ pora ćwiczeń. Nowe badanie wykazało jednak, że warto planować treningi w określonych godzinach.
Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Na chorobę Alzheimera cierpi blisko siedem milionów Amerykanów. Póki co nie istnieje na nią lekarstwo, choć ostatnie badania wskazują, że Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Gorączka zachodniego Nilu występuje głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zachorowania notowane są jednak również w innych rejonach, między innymi w Europie. Wszystko wskazuje na to, że choroba pojawiła się również w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas