Branża farmaceutyczna ma duże znaczenie nie tylko w aspekcie rozwoju gospodarczego, ale także, a może przede wszystkim, w aspekcie społecznym. Dostarcza bowiem leki ratujące zdrowie i życie. Ma to szczególne znaczenie w obliczu zachodzących w Polsce zmian w strukturze demograficznej. Udział Polaków w wieku powyżej 60 lat w 2030 r. ma wzrosnąć do około 30 proc. z 19 proc. w 2014 r. Ten czynnik w dużej mierze będzie motorem napędzającym wzrostu wartości tej branży w najbliższych latach.
Dobre perspektywy
W kraju działa około 100 producentów wyrobów farmaceutycznych. Według firmy PMR w 2016 r. wartość krajowego rynku sprzedaży aptecznej wynosiła ponad 31 mld zł. W latach 2016–2021 rynek ten powinien rosnąć średniorocznie o blisko 5 proc. W 2021 r. ma być wart blisko 40 mld zł. Szacuje się, że w branży farmaceutycznej bezpośrednio i pośrednio zatrudnionych jest ponad 100 tys. Polaków.
Największymi kategoriami terapeutycznymi na rynku aptecznym w 2015 r. były leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego i metabolicznych oraz leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego. W Polsce zapadalność na choroby układu pokarmowego i układu krążenia jest duża. Według danych Państwowego Zakładu Higieny w 2014 r. z ich tytułu hospitalizowanych było 1,8 mln osób. Mimo to dynamika wzrostu tych kategorii w 2015 r. była stosunkowo niska, co wynika m.in. z ich wysokiego nasycenia.
Duża konkurencja
Krajowy rynek farmaceutyków od zawsze charakteryzował się wysokim udziałem leków generycznych. Są one odpowiednikami występujących już na rynku leków oryginalnych, wyprodukowanymi przez inną firmę po upływie ochrony patentowej bądź po wygaśnięciu innych praw wyłączności i zarejestrowanymi pod nowymi, najczęściej własnymi nazwami. Lek generyczny zawiera tę samą ilość tej samej substancji czynnej, posiada też taką samą postać farmaceutyczną i drogę podania co odpowiadający mu lek oryginalny. Pod względem ilościowym udział generyków w polskim rynku leków wynosi około 85 proc. Z kolei pod względem wartościowym ponad 60 proc. Świadczy to o tym, że leki generyczne są znacząco tańsze od oryginalnych. Generyki w Polsce należą do najtańszych w UE. Jego średnia cena to ok. 3 euro. Taniej jest tylko w Bułgarii. Najdroższe leki generyczne kupują natomiast Szwajcarzy, Niemcy i Finowie.