Aktualizacja: 20.08.2021 18:38 Publikacja: 08.06.2020 20:08
Eksperci podkreślają, że nowa opłata obejmie napoje zawierające dodatek substancji słodzących, a nie będzie dotyczyć tych, które są naturalnie słodkie, jak np. 100-proc. soki
Foto: materiały prasowe
W krajach, które wprowadziły takie opłaty, wzrost spożycia cukru i liczby osób otyłych został zahamowany, a w niektórych nawet spadł Janusz Cieszyński podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Foto: materiały prasowe
Wpływy z opłaty trafią na promocję zdrowego stylu życia, walkę z konsekwencjami niezdrowego odżywiania i prace nad nowymi lekami Adam Niedzielski prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Foto: materiały prasowe
Z otyłością powiązana jest przede wszystkim cukrzyca, ale także choroby sercowo-naczyniowe czy nowotwory dr Małgorzata Gałązka-Sobotka dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego
Foto: materiały prasowe
Na świecie ponad 2 mld osób ma nadmierną masę ciała, a ponad 700 mln to są osoby otyłe. Już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość Aleksandra Lusawa dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia w GIS
Foto: materiały prasowe
Z perspektywy ekspertów od zdrowia kluczowe jest odzwyczajanie konsumentów, szczególnie młodych ludzi, od słodkiego smaku Grzegorz Juszczyk dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny
Foto: materiały prasowe
Materiał powstał we współpracy z Infarmą
Wśród składników naszej diety mających wpływ na naszą kondycję i sylwetkę jest m.in. cukier. Rząd chce uregulować jego stosowanie przez producentów żywności i napojów, wprowadzając opłatę cukrową.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków uruchamia docelowo około 100 punktów pomocy dla Ukraińców z cukrzycą, którzy opuścili kraj w związku z wojną.
Eksperci zwracają uwagę na to, że na Ukrainie stężenie cukru we krwi oznacza się w innych jednostkach niż w Polsce.
Diabetycy mają dostęp do innowacyjnego leczenia: dwa rodzaje leków na cukrzycę zostały objęte refundacją. Stało się to mi. in. dzięki kontroli NIK.
Nowoczesne metody monitorowania glikemii oraz rozwiązania z zakresu telemedycyny stanowią przełom w codziennej opiece nad osobami z cukrzycą. To nie tylko rozwiązania poprawiające komfort życia chorego, w każdym wieku, ale przede wszystkim – droga do poprawy współpracy pacjenta i lekarza, do bardziej świadomym codziennych decyzji i wreszcie do redukcji rozwoju powikłań cukrzycy. Przynoszą one korzyści zarówno dla pacjenta, lekarza, jak i systemu opieki zdrowotnej – wskazują wnioski z raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Zanim odkryto insulinę, chorych na cukrzycę próbowano leczyć opium, whisky z kawą, a także głodówkami.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas