Wysyłając życzenia bożonarodzeniowe można złamać prawo. Na co uważać?

Rozsyłając znalezione w internecie gotowe życzenia świąteczne na Boże Narodzenie (w formie rymowanek, grafik, zdjęć itp.) możemy złamać prawo autorskie. Na co trzeba uważać i w jakich sytuacjach ryzyko jest największe?

Publikacja: 12.12.2024 06:31

Korzystając z gotowych życzeń dostępnych w internecie trzeba przestrzegać prawa autorskiego

Korzystając z gotowych życzeń dostępnych w internecie trzeba przestrzegać prawa autorskiego

Foto: bnorbert3/Adobe Stock

O pułapkach czających się na osoby rozsyłające gotowe życzenia świąteczne pisaliśmy w serwisie rp.pl już przy okazji Wielkanocy. Te same zasady dotyczą życzeń bożonarodzeniowych. W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na kwestię praw autorskich. Przypomnijmy – chroni ono utwory będące efektem twórczej pracy człowieka o indywidualnym charakterze. Nie obejmuje więc tradycyjnych sformułowań typu „Zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia” itp. Inaczej jednak może wyglądać sytuacja w przypadku bardziej skomplikowanych życzeń (np. wierszyków) i obrazków, które znajdziemy w internecie.

Życzenia bożonarodzeniowe zgodne z przepisami. Sprawdź licencję, przeczytaj regulamin

Bożonarodzeniowe grafiki, obrazki, wierszyki, GIF-y umieszczone w sieci najczęściej mają swoich autorów, co oznacza, że są objęte prawami autorskimi. Duża część z nich jest jednak udostępniana na tzw. wolnej licencji Creative Commons (CC), czyli do swobodnego korzystania. Udostępniając obrazek lub wierszyk na licencji CC, autor daje użytkownikom wolną rękę w korzystaniu z jego dzieła. Skąd mamy wiedzieć, czy wybrana przez nas grafika czy zdjęcie jest na takiej licencji? Korzystając z internetowych wyszukiwarek multimediów można zaznaczyć opcję wyświetlania wyłącznie zdjęć na wybranej przez nas licencji.

Z kolei jeśli korzystamy np. ze stron internetowych publikujących różnego rodzaju wierszyki okolicznościowe, życzenia itp., warto wybierać takie, które wprost informują o możliwości swobodnego korzystania z nich. Zazwyczaj takie adnotacje znajdują się w regulaminie strony, ewentualnie w zakładkach typu „Prawa autorskie”.

Gotowie życzenia bożonarodzeniowe a dozwolony użytek prywatny

Wysłanie życzeń, które nie są udostępnione na wolnej licencji, nie oznacza jeszcze, że złamaliśmy przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli świąteczna rymowanka, grafika czy zdjęcie zostały już rozpowszechnione (np. w internecie), a my nie czerpiemy z przekazywania ich dalej żadnych korzyści majątkowych, działamy zgodnie z prawem. Zezwala na to art. 23 ust. 1 ustawy o prawie autorskim mówiący, że „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.”

Czytaj więcej

Paczki, bony i premie świąteczne. Na jakie wsparcie może liczyć pracownik?

Zakres własnego użytku osobistego obejmuje jednak tylko „korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym”. Przez krąg osób pozostających w związku osobistym rozumieć trzeba rodzinę, krewnych, przyjaciół i bliskich znajomych. Nie są to jednak wszystkie osoby, które znamy. Dlatego jeżeli na przykład opublikujemy cudzy obrazek lub wiersz na publicznym profilu w mediach społecznościowych, lub roześlemy mailem do wszystkich osób z książki mailingowej, nie będzie to już „dozwolony użytek prywatny”. Wkroczymy w ten sposób poza krąg tych, z którymi jesteśmy „w związku osobistym”. Autor udostępnionego utworu będzie miał podstawę do wyciągnięcia wobec nas konsekwencji prawnych.

Internet i prawo autorskie
Wysyłasz życzenia wielkanocne? Uważaj na prawo autorskie
Biznes
Zbliża się reforma wzorów przemysłowych w Polsce i UE
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego