Menopauza: Czy hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna?

Kobiety, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą w celu łagodzenia objawów menopauzy, mogą być bardziej narażone na zakrzepicę żył głębokich. Ryzyko jest jednak uzależnione od rodzaju przyjmowanych hormonów i jest niewielkie – wynika z badań.

Aktualizacja: 25.11.2019 14:03 Publikacja: 09.11.2019 23:01

Hormonalną terapię zastępczą stosuje w Polsce jedynie 4 proc. kobiet

Hormonalną terapię zastępczą stosuje w Polsce jedynie 4 proc. kobiet

Foto: Adobe Stock

W hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) stosuje się syntetyczne estrogeny i estrogeny końskie. Przyjmuje się je w różnej formie: doustnie, przezskórnie (plastry), dopochwowo (kremy, globulki, krążki).

Badania naukowców z University of Nottingham, opublikowane w British Medical Journal wykazały, że przyjmowanie tabletek zawierających koński estrogen wiąże się z nieco większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żył głębokich niż w przypadku stosowania innego rodzaju estrogenów. Najbezpieczniejsze natomiast okazało się stosowanie HTZ w formie przezskórnej: w postaci plastrów i żeli.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?