Zakaz sprzedaży alkoholu w tubkach na musy owocowe. Jest projekt

Napoje spirytusowe o pojemności do 200 ml będzie można oferować wyłącznie w butelkach lub w puszkach. Regulacjami objęte zostaną m. in. shoty, obecnie sprzedawane w niewielkich opakowaniach przypominających szklanki.

Publikacja: 04.10.2024 10:33

Zakaz sprzedaży alkoholu w tubkach na musy owocowe. Jest projekt

Foto: Adobe Stock

Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych. 4 października dokument został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Nowymi regulacjami zostaną objęte m.in shoty o pojemności 40 ml sprzedawane w opakowaniach przypominających szklanki. - Opakowania przypominające szklanki, kieliszki lub inne formy niestandardowe, które nie są butelkami ani puszkami, nie będą mogły być stosowane zgodnie z nowymi przepisami. Jeśli przepisy wejdą w życie w proponowanej formie, producenci i sprzedawcy będą musieli zmienić formę opakowań na butelki lub puszki, aby wprowadzać takie napoje na rynek – tłumaczy adwokat Marcin Bandurski z PROKURENT Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Makuliński Moczydłowski Rostafiński Włodawiec i Partnerzy.

Aby przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje spirytusowe do 200 ml w innych, niż butelki i puszki opakowaniach, nie ponieśli strat finansowych, produkty wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będą mogły pozostać na rynku przez kolejne 30 dni.

Czytaj więcej

Joanna Ćwiek-Świdecka: Jak zwalczać alkoholizm. Gawędy Izabeli Leszczyny

Ministerstwo Rolnictwa: Opakowanie z alkoholem nie może wprowadzać konsumenta w błąd

Jest to odpowiedź na pojawienie się w sklepach alkoholu w saszetkach, łudząco przypominających produkty spożywcze dla dzieci (np. musy owocowe). Resort rolnictwa uznał, że konieczne jest uregulowanie zasad dotyczących opakowań dla niektórych napojów spirytusowych, tak aby ich wygląd nie wprowadzał konsumentów w błąd.

- Jesteśmy przeciwni pozycjonowaniu napojów alkoholowych obok produktów dla dzieci, konsument nie może mieć problemu z ich odróżnieniem. Napoje alkoholowe to produkty przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych i w ten sposób powinny być traktowane – mówi Emilia Rabenda, prezes zarządu Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Napój spirytusowy i jego opakowanie – co przewidują przepisy unijne

Podkreślmy, że na użycie do napojów spirytusowych opakowań jak do musów owocowych, pozwalają przepisy unijne. Wskazuje się bowiem, że do opakowania takich napojów mogą zostać wykorzystane niesprecyzowane bliżej opakowania ochronne. Poza tym możliwe jest użycie kartonów, pudełek, pojemników i butelek.

Adwokat Marcin Bandurski podkreśla, że podstawą prawną wydania rozporządzenia jest art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych​. - Ten przepis upoważnia Ministra Rolnictwa do wydawania rozporządzeń określających szczegółowe wymagania dotyczące jakości handlowej niektórych artykułów rolno-spożywczych, w tym napojów alkoholowych - tłumaczy adwokat Marcin Bandurski. Jak dodaje, zgodnie z Dyrektywą 2015/1535, możliwe jest przyjęcie przepisów bez notyfikacji, np. w sytuacjach pilnych dotyczących zdrowia publicznego.

W ocenie eksperta projekt rozporządzenia jest zgodny z przepisami unijnymi. - Projekt rozporządzenia ogranicza możliwość wprowadzenia do obrotu napojów spirytusowych w opakowaniach do 200 ml wyłącznie do butelek i puszek. Zawiera także szczególne regulacje dotyczące opakowań, które nie mogą przypominać produktów spożywczych dla dzieci (takich jak musy owocowe). Rozporządzenie UE nie precyzuje takich ograniczeń dotyczących formy opakowań, a jedynie odnosi się do jakości, przejrzystości etykiet i ochrony oznaczeń geograficznych. Takie dodatkowe ograniczenia krajowe mogą teoretycznie stanowić nieuzasadnione ograniczenie swobody przepływu towarów. Jednocześnie – w mojej ocenie – polski prawodawca może wprowadzać bardziej restrykcyjne przepisy kosztem swobody przepływu towarów – tłumaczy adwokat Marcin Bandurski.

Zasady dotyczące opakowań są zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych.

Za napój spirytusowy uznaje się napój zawierający co najmniej 15 proc. alkoholu.

Czytaj więcej

Alkotubki wycofane, ale to nie koniec. Będą zmiany w prawie

Etap legislacyjny: opiniowanie

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku