Jemy coraz więcej miodu, potrzebny import z Ukrainy. Dane Polskiej Izby Miodu

Coraz chętniej sięgamy po miód, zwłaszcza zimą – wynika z danych Polskiej Izby Miodu (PIM). W 2023 roku statystyczny Polak zjadł średnio 1 kg tego produktu. Zapotrzebowanie jest tak duże, że mimo wzrostu produkcji konieczny okazuje się import.

Publikacja: 27.01.2025 12:05

Polacy jedzą coraz więcej miodu

Polacy jedzą coraz więcej miodu

Foto: Edyta / Adobe Stock

Według informacji przekazanych PAP przez Polską Izbę Miodu, produkcja miodu w naszym kraju w 2023 roku wyniosła niemal 28 tys. ton, co oznacza wzrost o ponad 14 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Jemy nie tylko polski miód, ale także ten z zagranicy

Wzrost produkcji miodu nie wystarczył jednak, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na rynku. Konieczny okazał się jeszcze import ponad 25 tys. ton tego produktu – przede wszystkim z Ukrainy i Chin.

Spożycie miodu przez Polaków wzrasta szczególnie zimą. Sięgamy po niego w czasie chłodów i sezonu chorobowego, aby wzmocnić swoją odporność. Popyt na ten cenny produkt jest wówczas o 78,5 proc. wyższy niż latem. Według danych Izby, w grudniu miód widnieje na listach zakupowych u 59 proc. kupujących, natomiast w sierpniu zainteresowanie nim spada o prawie 80 proc.

Niemal 80 proc. miodów sprzedawanych w naszym kraju to miody wielokwiatowe i rzepakowe. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się miody spadziowe, lipowe, akacjowe i gryczane.

Etykieta na opakowaniu miodu: Co można na niej znaleźć?

Wszystkie najważniejsze informacje na temat miodu zamieszczone są na etykiecie znajdującej się na opakowaniu. Można tam znaleźć następujące dane:

  • rodzaj miodu (np. lipowy, gryczany, wielokwiatowy),
  • producent,
  • sposób przechowywania,
  • termin przydatności do spożycia.

PIM podkreśla, że bardzo ważna dla jakości miodu jest zawartość wody. Dobre produkty to te zawierające jej poniżej 20 proc. Natomiast zawartość w przedziale 17-18 proc. jest najbardziej optymalna, ponieważ zapewnia długą trwałość i brak fermentacji.

Polska Izba Miodu zachęca do kupowania miodu w sklepach. Zapewnia, że wszystkie dostępne w nich produkty – bez względu na kraj pochodzenia – spełniają surowe normy jakościowe, a ich skład jest dokładnie sprawdzany. Zakup miodu w sklepie jest więc w pełni bezpieczny. „Produkty dostępne w polskich sklepach są dokładnie przebadane, co daje konsumentom gwarancję zakupu zdrowego i pełnowartościowego miodu” – zapewnił Przemysław Rujna, sekretarz generalny PIM cytowany w komunikacie PAP.

Czytaj więcej

Polacy przestaną kupować chiński miód? Mogą na to wpłynąć nowe przepisy

Nowe oznaczenia na etykietach miodu

Od kwietnia 2024 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na opakowaniach miodu wprowadzone zostały nowe oznaczenia. Konieczne stało się podawanie kraju, z którego pochodzi produkt, a w przypadku mieszanki miodów – wszystkich państw pochodzenia. Wcześniej w tym drugim przypadku używano jedynie ogólnych określeń takich jak np. „mieszanka miodów niepochodzących z UE” lub „"mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”. Zmiany te miały za zadanie ułatwienie konsumentom podejmowania świadomych decyzji zakupowych.

Na kraj pochodzenia miodu zwracamy dużą uwagę, co pokazało badanie przeprowadzone w marcu 2024 roku przez SW Research na zlecenie Polskiej Izby Miodu. Wynikało z niego, że 73 proc. konsumentów, a więc niemal trzy czwarte, szuka informacji o państwie, z którego pochodzi miód, a 90 proc. z nich chętniej wybiera polskie produkty. Jednocześnie prawie 60 proc. wszystkich badanych sięga po miody z zagranicy.

Zdaniem Przemysława Rujna: „Świadomy wybór miodu to nie tylko krok w stronę zdrowego odżywiania, ale także sposób na wsparcie odpowiedzialnych praktyk pszczelarskich i ochronę naturalnego środowiska".

Czytaj więcej

Kiepskiej jakości miód zalewa Polskę. Pszczelarze chcą kontroli na granicach

Czym się zajmuje Polska Izba Miodu?

Polska Izba Miodu jest stowarzyszeniem powołanym przez wiodących przedstawicieli branży pszczelarskiej. Istnieje od lutego 2020 roku. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów polskich producentów miodu. Ponadto zajmuje się upowszechnianiem wiedzy na temat miodu oraz zachęcaniem do spożywania tego produktu.

PIM udziela się w pracach nad regulacjami dotyczącymi polskiego runku miodu. Jest również członkiem Europejskiej Federacji Przetwórców i Dystrybutorów Miodu (FEEDM).

Według informacji przekazanych PAP przez Polską Izbę Miodu, produkcja miodu w naszym kraju w 2023 roku wyniosła niemal 28 tys. ton, co oznacza wzrost o ponad 14 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Jemy nie tylko polski miód, ale także ten z zagranicy

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Przemysł spożywczy
Bacardi przegrywa z Kubą walkę o Havana Club
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Przemysł spożywczy
Owady w pieczywie mogą przestać być skandalem. Bruksela legalizuje larwy mącznika
Przemysł spożywczy
Szampan mniej popularny na świecie, ale koniak nadal w modzie
Przemysł spożywczy
Kolejne trunki w wersji bezalkoholowej?
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Przemysł spożywczy
To będzie hit. Oreo stworzyło limitowaną serię ciastek z Post Malone
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe