Według informacji przekazanych PAP przez Polską Izbę Miodu, produkcja miodu w naszym kraju w 2023 roku wyniosła niemal 28 tys. ton, co oznacza wzrost o ponad 14 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Jemy nie tylko polski miód, ale także ten z zagranicy
Wzrost produkcji miodu nie wystarczył jednak, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na rynku. Konieczny okazał się jeszcze import ponad 25 tys. ton tego produktu – przede wszystkim z Ukrainy i Chin.
Spożycie miodu przez Polaków wzrasta szczególnie zimą. Sięgamy po niego w czasie chłodów i sezonu chorobowego, aby wzmocnić swoją odporność. Popyt na ten cenny produkt jest wówczas o 78,5 proc. wyższy niż latem. Według danych Izby, w grudniu miód widnieje na listach zakupowych u 59 proc. kupujących, natomiast w sierpniu zainteresowanie nim spada o prawie 80 proc.
Niemal 80 proc. miodów sprzedawanych w naszym kraju to miody wielokwiatowe i rzepakowe. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się miody spadziowe, lipowe, akacjowe i gryczane.
Etykieta na opakowaniu miodu: Co można na niej znaleźć?
Wszystkie najważniejsze informacje na temat miodu zamieszczone są na etykiecie znajdującej się na opakowaniu. Można tam znaleźć następujące dane: