Jak informuje branżowy portal rynekzdrowia.pl, wniosek dotyczy przepisów ustawy o izbach lekarskich. Mówią one m.in. o tym, że izby lekarskie stanowią samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów, sprawując pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Lekarze są wpisani na odpowiednie listy członków, w zależności od okręgu bądź faktu bycia lekarzem wojskowym. Co więcej, przepisy te regulują zagadnienie odpowiedzialności za naruszenie zasad etyki lekarskiej.

Jak zauważa portal, we wniosku ustępującego Prokuratora Generalnego zasadniczo chodzi o stwierdzenie, czy regulacje te nie ograniczają swobody wykonywania zawodu lekarza.

Rynekzdrowia.pl cytuje adwokata Michała Gajdę, który na facebookowym fanpage'u Porozumienie Rezydentów wyjaśnił, że uznanie przepisów ustawy o izbach lekarskich za niekonstytucyjne spowodowałoby zlikwidowanie samorządu lekarskiego oraz sądownictwa dyscyplinarnego. Lekarze podlegaliby wówczas odpowiedzialności zawodowej przed sądami powszechnymi, a nie lekarskimi.

Czytaj więcej

Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?

Wnioskowi w Trybunale Konstytucyjnym nadano sygnaturę K 22/23.