Prof. Szuster-Ciesielska: Brak jest dowodów przemawiających za skutecznością amantadyny

- Przedostające się do prasy komunikaty o wstępnych wynikach, sugerujących działanie pozytywne amantadyny (nawet jako trend) są niestety szkodliwe - oceniła w rozmowie z portalem medonet.pl prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Publikacja: 23.02.2022 18:47

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

qm

Prof. dr hab. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 i lider projekt badawczego „Zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych wirusem SARS-COV-2” zaprezentował dwa dni temu wstępne wyniki prowadzonego badania. Jego uczestnikami ą pacjenci zakażeni koronawirusem i obarczeni czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (chodzi o wiek i choroby współistniejące). Nie później niż pięć dniu po potwierdzeniu badaniem laboratoryjnym infekcji do standardowej opieki medycznej dodawana była amantadyna lub placebo w grupie kontrolnej.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać