WHO: Podawanie kolejnych dawek przypominających nie jest sensowną strategią

Eksperci WHO ostrzegli we wtorek, że powtarzanie dawek przypominających oryginalnej szczepionki przeciw Covid-19 nie jest sensowną strategią przeciwko pojawiającym się kolejnym wariantom koronawirusa. Wezwali do stworzenia nowej szczepionki, która lepiej będzie chronić przed transmisją wirusa.

Publikacja: 11.01.2022 17:43

WHO: Podawanie kolejnych dawek przypominających nie jest sensowną strategią

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

qm

Grupa ekspertów utworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu oceny działania szczepionek przeciw Covid-19 stwierdziła, że podawanie kolejnych dawek tej samej, oryginalnej szczepionki przeciw Covid-19 w miarę pojawiania się nowych szczepów wirusa nie jest najlepszym sposobem na walkę z pandemią.

„Strategia szczepień oparta na powtarzających się dawkach przypominających przy oryginalnym składzie szczepionki prawdopodobnie nie będzie odpowiednie ani trwałe” – stwierdziła w oświadczeniu Techniczna Grupa Doradcza WHO ds. Składu Szczepionek przeciw Covid-19 (TAG-CO-VAC).

Czytaj więcej

Rosyjskie dane: Śmiertelność z powodu Omikrona 4,17 razy niższa niż przy poprzednich wariantach

W komunikacie dodano, że wstępne dane wskazują, iż istniejące szczepionki są mniej skuteczne w zapobieganiu objawowemu Covid-19 u osób, które zakaziły się nowym wariantem Omikron, błyskawicznie rozprzestrzeniającym się po całym świecie. Jednocześnie zastrzeżono, że ochrona przed ciężkim przebiegiem Covid-19 „prawdopodobnie zostanie zachowana”.

Grupa ekspertów zaleciła opracowanie szczepionek, które nie tylko chronią ludzi przed poważnymi zachorowaniami, ale przede wszystkim będą lepiej zapobiegać zakażeniom i transmisji koronawirusa.

W krajach rozwiniętych trwa akcja szczepień przeciw Covid-19 trzecią dawką. Niektóre państwa, jak Izrael, zaczęły podawanie już czwartej dawki.

Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zdrowie
Bilans NFZ za 2024 rok. Wiemy, na ile pieniędzy czekają szpitale