Reklama
Rozwiń

Skarb Państwa zapłaci adwokatom i radcom za sprawy z urzędu

Pełnomocnicy domagają się wprowadzenia zasady, że koszty zasądzane są zawsze od Skarbu Państwa - niezależnie od wyniku sprawy. Dziś w przypadku wygranej, pełnomocnik z urzędu musi dochodzić ich najpierw od strony przeciwnej, co często jest trudne.

Publikacja: 09.01.2024 15:11

Skarb Państwa zapłaci adwokatom i radcom za sprawy z urzędu

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Opublikowane pod koniec poprzedniej kadencji projekty rozporządzeń ws. stawek za czynności radców prawnych i adwokatów z urzędu, przewidywały ich zrównanie z tymi z wyboru. Dziś są one dwukrotnie niższe, co za sprzeczne z ustawą zasadniczą uznał TK.

Choć samorządy prawnicze doceniają te zmiany, wskazują też, że powinny one iść znacznie dalej, w stronę systemowego uregulowania opłat za pomoc prawną z urzędu. W piątek opinię w tej sprawie opublikował Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP. Z kolei w poniedziałek NRA podjęła uchwałę również dotyczącą tych stawek.

Punktem wspólnym jest kwestia par. 6 projektowanych rozporządzeń. Przewiduje on, że jeśli strona, która korzystała z pełnomocnika z urzędu wygrała sprawę, to koszty zasądza się od strony przeciwnej, a dopiero w przypadku bezskutecznej egzekucji - od Skarbu Państwa. W pierwotnych projektach zrezygnowano z tego przepisu, jednak na skutek uwag Ministra Finansów został on przywrócony.

- Powrót w projekcie par. 6, jest błędem, gdyż nie zwalnia ministra z obowiązku przeprowadzenia odpowiednich zmian w k.p.c. - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA. -My wskazujemy, jak takie zmiany mogłyby wyglądać, żeby skończyć z tą skandaliczną sytuacją, gdy wymaga się od adwokata podjęcia jeszcze dodatkowych czynności poza objętymi pomocą prawną z urzędu. - dodaje.

- Według postulatów OBSiL, w zgodzie z ustawą o radcach prawnych, koszty pomocy prawnej z urzędu powinien pokrywać bezpośrednio Skarb Państwa, a potem mógłby je egzekwować od strony przegranej. Mogłaby to być należność publicznoprawna, co ułatwiałoby jej dochodzenie w dużo prostszych procedurach. W naszej ocenie nie ma żadnych podstaw, by to radca prawny kredytował w tej sytuacji Skarb Państwa. Rozumiemy jednak uwagi, że wymagałoby to zmian na poziomie ustawowym, w tym art. 122 k.p.c.- mówi r. pr. Piotr Gryska, autor wspomnianej opinii OBSiL.

Czytaj więcej

Stawki za pomoc z urzędu nie tylko do podwyższenia, ale i regularnej waloryzacji

Prócz tego w uchwale NRA zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia wynagrodzeń także za dyżury adwokackie w postępowaniu przyspieszonym.

-To też jest świadczenie pomocy prawnej i powinno zostać uregulowane. Nie ma drugiego zawodu, który musiałby dyżurować bezpłatnie. Minister Sprawiedliwości nie może udawać, że problemu nie ma. - mówi prezes NRA.

Oba samorządy są zgodne co do tego, że stawki należy podnieść i dostosować do obecnych realiów, w tym m.in. płacy minimalnej.

-Do rozważenia jest w możliwość rozliczenia godzinowego z odwołaniem do waloryzowanego okresowo wskaźnika. - stwierdza Piotr Gryska. - Takie rozliczenie jest na tyle łatwe, że można je zryczałtować. Przyjąć pewne uproszczenie, które będzie mówiło, że na danego rodzaju sprawy poświęca się daną liczbę godzin. - podkreśla.

Inna propozycja radców prawnych jest wprowadzenie zasady, że jeśli w sprawie wymagane było przeprowadzenie rozprawy, to należy przyznać stawkę wyższą niż minimalna. Dziś sądy mają taką możliwość, ale bardzo rzadko z niej korzystają.

-Orzeczenia w tych sprawach mają raczej charakter negatywny – sądy uzasadniają, dlaczego tych wyższych kwot nie przyznawać. Obserwujemy na co dzień brak prób innego podejścia do tego problemu. - tłumaczy Piotr Gryska.

-Rola profesjonalnego pełnomocnika jest nie do przecenienia i jednocześnie wymagająca dużego nakładu pracy. - mówi z kolei r. pr. Tomasz Scheffler, zastępca kierownika OBSiL -Martwi nas, że ten wysiłek ciągle nie spotyka się należytym uznaniem. Nie chodzi tu już tylko o dolne granice stawek, ale również o reakcje sądów, które nie są skłonne do zasądzania stawek w zwiększonej wysokości. Mamy nadzieję na istotne odwrócenie, pozytywne odwrócenie postaw decydentów w tej kwestii. - dodaje.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku