Dwoje zadeklarowanych antyklerykałów zarejestrowało Kościół. Jak to się stało?

Aktywistom walczącym z rzekomo uprzywilejowaną pozycją Kościoła katolickiego udało się zalegalizować najnowsze wyznanie w Polsce, Kościół Słońca – ustaliła „Rzeczpospolita”. Może to przypominać rejestrację Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, tym razem zakończoną sukcesem.

Publikacja: 03.04.2025 04:41

Dwoje zadeklarowanych antyklerykałów zarejestrowało Kościół. Jak to się stało?

Foto: PAP/Albert Zawada

Alina Czyżewska to aktorka teatralna, znana m.in. z występów w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Poznaniu i Teatrze Nowym w Słupsku. Obecnie bardziej znana jest jako działaczka społeczna, związana w przeszłości m.in. z Siecią Obywatelską Watchdog Polska.

Czytaj więcej

Watchdog Polska: szkoły łamią prawo przy okazji studniówek

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, jest też obecnie hierarchinią religijną, a konkretnie członkinią rady światłych Kościoła Ludzi Słońca (w skrócie: Kościół Słońca). To najnowszy legalnie działający związek wyznaniowy w Polsce.

Kościoły i związki, umieszczone w rejestrze MSWiA, mają podobne przywileje jak największe grupy religijne w Polsce

25 lutego do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych wpisało go MSWiA. Na liście tej jest 176 wspólnot, z czego większość zarejestrowała się w latach 90, gdy było to o wiele łatwiejsze niż dziś. Obecnie do rejestracji potrzeba 100 notarialnie poświadczonych podpisów, a procedury ciągną się latami. Dzieje się tak, bo wspólnoty wpisane do rejestru maja niemal takie same przywileje, jak duże kościoły, działające na podstawie odrębnych ustaw, np. katolicki lub autokefaliczny prawosławny. Chodzi m.in o preferencje podatkowe i dostęp do Funduszu Kościelnego, z którego finansowanie są składki emerytalne osób duchownych.

Jesteśmy cząstką Słońca na Ziemi. To z tej prawdy wynika nasza wielka odpowiedzialność za nasz Świat, który dzięki Słońcu istnieje. Dar otrzymywany każdego dnia – energia Słońca – powinien być przez nas przyjmowany z wdzięcznością, mądrze wykorzystywany i dzielony z innymi.

fragment opisu na stronie internetowej Kościoła Słońca

Czym w zasadzie jest Kościół Słońca? Na jego stronie internetowej można przeczytać wiele dość ogólnych haseł, kojarzących się z ekologią. „Niszcząc inne gatunki, niszcząc innych, niszcząc przyrodę, niszczymy siebie” – oto jeden z przykładów. I nie jest to jedyna podobna wspólnota, zarejestrowana w ubiegłych latach.

W 2013 roku ówczesne Ministerstw Administracji i Cyfryzacji zalegalizowało kościół o zbliżonej nazwie – Wyznawcy Słońca. Twierdzą, że są kontynuatorami grupy wolnomyślicieli ze Szklarskiej Poręby, po której pozostał w tym mieście cmentarz wyznawców Słońca. W 2022 roku MSWiA zarejestrowało z kolei Kościół Naturalny. Stało się o nim głośno jesienią ubiegłego roku za sprawą publikacji, z których wynikało, że Kościół dokonuje wyłudzeń, korzystając z ochrony miejsc sakralnych przed egzekucją komorniczą.

Założyciele nowej wspólnoty dotąd kojarzyli się raczej z wystąpieniami antyklerykalnymi

Nową wspólnotę coś jednak różni od tych wcześniejszych: antyklerykalizm jej założycieli. Alina Czyżewska zamieszcza w internecie poradniki dla uczniów, którzy nie chcą chodzić na religię czy rekolekcje. Jeszcze bardziej znany z takich działań jest inny członek rady światłych Kościoła Słońca Paweł Nijakowski. O jego walce o „świecką szkołę”, czyli o umieszczanie lekcji religii na początku lub na końcu zajęć, pisały lokalne media z Poznania.

Czytaj więcej

Niemal połowa Polaków chce wycofania religii ze szkół

Jak to się stało, że dwoje zadeklarowanych antyklerykałów zarejestrowało kościół? Na jego stronie internetowej można przeczytać, że stało się to z pobudek religijnych. „Część członków/członkiń Kościoła Słońca wywodzi się z innych kościołów i związków wyznaniowych, opartych na kulcie natury, przyrody, Słońca” – czytamy.

Autor „Podcastu religioznawczego” Mikołaj Kołyszko ma jednak wątpliwości, czy nowy związek jest autentyczny w sensie organizacyjno-kultowym. – Nie podaje informacji na temat swoich rytuałów, nie potrafi też określić liczby członków, co jest najbardziej dyskusyjne – mówi. – Ludzie Słońca przypominają mi Satanic Temple z USA. Nie chodzi o to, że są satanistami, lecz raczej o styl działania. Satanic Temple ewidentnie stara się skłonić ludzi do myślenia na temat przywilejów grup religijnych, choć nie można powiedzieć też o nim, że sam nie jest autentycznym związkiem wyznaniowym – tłumaczy.

Najbardziej znanym wyznaniem, wykpiwającym religię, jest Kościół Latającego Potwora Spaghetti, którego wyznawcy twierdzą, że potwór kieruje sprawami ludzkimi poprzez makaronową mackę, a w raju czeka na nich striptiz i wulkan piwny.

Inną grupą, działająca w podobnym stylu, jest Kościół Latającego Potwora Spaghetti, oficjalnie uznany w Holandii i Nowej Zelandii. W Polsce za poprzednich rządów PO rejestracji odmówiło mu ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a wyznawcy potwora poskarżyli się do Trybunału w Strasburgu.

Nowy Kościół wystąpił już do MEN w sprawie nauczania swej religii w szkołach

Czy Kościół Słońca ma podobne cele? Twórcy nowej wspólnoty na to pytanie odpowiadają niejednoznacznie. „Kościół Latającego Potwora Spaghetti testuje granice i prowokuje do myślenia i refleksji nad umowami społecznymi, dotyczącymi roli, funkcjonowania i sensu religii oraz jej instytucjonalizacji. Nas, refleksje nad tymi kwestiami doprowadziły nie do zabawy, ale do zarejestrowania naszego Kościoła Słońca, ponieważ religia może mieć sens” – piszą Czyżewska i Nijakowski w wyjaśnieniach dla „Rzeczpospolitej”.

Kościół Latającego Potwora Spaghetti uważany jest za zabawę koncepcją religii i instytucji kościoła – i jak najbardziej szanujemy także takie podejście, choć z tego powodu KLPS nie został zarejestrowany. Naszym zdaniem różnorodność punktów widzenia, nawet przedstawionych ironicznie czy prowokująco, wzbogaca debatę publiczną.

założyciele Kościoła Słońca o wyznawcach Latającego Potwora Spaghetti

Zaś część ich działań rzeczywiście może przypominać to, co w innych krajach robią grupy, chcące obnażyć rzekome absurdy prawne dotyczące kościołów. Założyciele Kościoła Słońca nie ukrywają, że np. przesłali już do MEN wniosek w sprawie nauczania swej religii w szkołach.

Dodają, że „każdy Kościół ma prawo do wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach aktów normatywnych, które naruszają jego zakres działania lub wolność religijną”. A „dzięki temu, przykładowo, jeśli pojawi się propozycja legislacyjna, by ocena z religii była wliczana do średniej ocen na świadectwie, będziemy dysponować skutecznym narzędziem prawnym, aby podjąć zdecydowaną i zgodną z prawem interwencję".

A co z Funduszem Kościelnym? „Obecnie nie ma możliwości dobrowolnej rezygnacji przez duchownego z finansowania jego składek przez Fundusz Kościelny” – piszą nam.

Czytaj więcej

Miliony poza kontrolą. Rząd nie wie, komu daje pieniądze z Funduszu Kościelnego

Jak to się stało, że MSWiA zarejestrowało wyznanie, którego głównym celem wydaje się być wzniecanie dyskusji na temat miejsca Kościoła w państwie? Na nasze pytania MSWiA odpowiedziało bardzo ogólnie, twierdząc, że wspólnota po prostu spełniła wymogi prawne. Więcej napisał nam Kościół Słońca. Jego zdaniem proces rejestracji trwał 3,5 roku, w czasie którego początkowo ministerstwo umorzyło postępowanie w sprawie rejestracji. Wspólnota wywalczyła jednak uchylenie tej decyzji w sądzie, który co prawda nie nakazał rejestracji, ale w końcu zdecydowało się na to MSWiA.

Alina Czyżewska to aktorka teatralna, znana m.in. z występów w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Poznaniu i Teatrze Nowym w Słupsku. Obecnie bardziej znana jest jako działaczka społeczna, związana w przeszłości m.in. z Siecią Obywatelską Watchdog Polska.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, jest też obecnie hierarchinią religijną, a konkretnie członkinią rady światłych Kościoła Ludzi Słońca (w skrócie: Kościół Słońca). To najnowszy legalnie działający związek wyznaniowy w Polsce.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Kościół
Episkopat dał sobie kolejną szansę na dotrzymanie obietnic
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Komisja ds. zbadania pedofilii – ostatnia szansa dla Kościoła w Polsce
Kościół
Franciszek w szpitalu obchodzi rocznicę wyboru, Watykan na rozdrożu
Kościół
Zabrali Kościołowi, dali mniejszościom. Symboliczny gest rządu
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Kościół
W mieszkaniu księdza odbyła się orgia. Jest decyzja Watykanu
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?