Aktualizacja: 22.11.2024 01:41 Publikacja: 03.11.2021 19:50
Foto: Adobe Stock
Jeśli ktoś zawodowo zajmuje się opisywaniem świata prawa, nie ma szans, by ominęły go wiadomości typu: klienci banku X i naszej kancelarii wygrali właśnie sprawę o kredyt frankowy. Albo: zapadł wyrok sądu i odzyskaliśmy dla naszych klientów X tysięcy złotych prowizji. A wszystko po to, by złowić nowych klientów i zaprezentować swą kancelarię jako skuteczną w prowadzeniu sporów z bankami.
I wszystko byłoby w porządku, gdyby w ten sposób swoje usługi oferowały jakieś firmy finansowe, handlowcy, stolarze, mechanicy czy lutnicy. Ale już nie wszyscy prawnicy. Ci bez tytułu zawodowego adwokata czy radcy prawnego robią, co chcą – i trudno się dziwić przedstawicielom tych korporacji, że chcieliby zastrzec nazwę „kancelaria prawna" do użytku tylko przez nich. Dobrze by było, gdyby jednocześnie lepiej przyłożyli się do pilnowania zasad wykonywania zawodu, np. tego, czy mecenas współpracuje z kancelariami odszkodowawczymi, których metody docierania do potencjalnych klientów, łowionych na szpitalnych łóżkach czy wręcz miejscu wypadku drogowego, pozostawiają wiele do życzenia. Być może ktoś się naoglądał zbyt wiele amerykańskich filmów. W naszej rzeczywistości takie nieetyczne praktyki nie mogą znaleźć uznania w palestrze czy wśród radców prawnych. I piony dyscyplinarne tych korporacji mają tu wiele do zrobienia. Rzecznik dyscyplinarny radców prawnych otrzymał właśnie liczne zgłoszenia od obywateli. Szlachectwo bowiem zobowiązuje.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Wyższe stawki za bardziej skomplikowane urzędówki mają szansę wejść w życie w przyszłym roku. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak o wdrożeniu już teraz jasnych zasad i metodyki ustalania stawek przez sędziów.
Podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawnych. W rzeczywistości regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla osób dochodzących sprawiedliwości w sądzie - przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Powołanie komisji kobiet to nie jest rozwiązanie problemu niewystarczającej reprezentacji radczyń w organach. Muszą one być zaangażowane na każdym polu działalności samorządowej – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP wybrany właśnie na kolejną kadencję.
Informatyzacja, nowelizacja ustawy o radcach prawnych, rozwój szkoleń i nowoczesnych narzędzi pracy, większy wpływ na legislację, także europejską, oraz wzmocnienie pionu dyscyplinarnego – to najważniejsze cele samorządu radcowskiego w nowej kadencji.
Od prawie dekady radcowie prawni mogą występować w sprawach karnych i karno-skarbowych. O to, jak obrońcy w niebieskich żabotach radzą sobie na tym polu zapytaliśmy sędziów, którzy na sali rozpraw, obserwując pełnomocników, mogą to obiektywnie ocenić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas