Radcowie prawni wybrali nie tylko prezesa, ale i priorytety na najbliższe cztery lata

Informatyzacja, nowelizacja ustawy o radcach prawnych, rozwój szkoleń i nowoczesnych narzędzi pracy, większy wpływ na legislację, także europejską, oraz wzmocnienie pionu dyscyplinarnego – to najważniejsze cele samorządu radcowskiego w nowej kadencji.

Publikacja: 18.11.2024 04:53

Nowy-stary Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik

Nowy-stary Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik

Foto: facebook.com/krajowaizbaradcowprawnych

W piątek podczas XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych najwięcej emocji budziły wybory prezesa KRRP na nową kadencję. Dyskusja była bardzo żywa, delegaci zadawali pytania, nieraz trudne, każdemu z pięciu ubiegających o to stanowisko kandydatów. Ale wynik głosowania był jednoznaczny – dotychczasowy prezes Włodzimierz Chróścik otrzymał 237 głosów z 318 oddanych. Następny w kolejności Michał Korwek miał ich tylko 51, pozostali kandydaci około dziesięciu. Co więcej, żaden z kontrkandydatów nie uzyskał mandatu w organach kolegialnych samorządu, do których kandydowali następnego dnia. 

Czytaj więcej

Włodzimierz Chróścik wybrany prezesem KRRP na kolejną kadencję

Jak kandydaci odnoszą się do wyniku wyborów? Coraz więcej chętnych na stanowiska w samorządzie

– Pierwsze moje wygrane wybory odbyły się w czasie pandemii Covid-19, w formie zdalnej. Nie było więc kontaktu z uczestnikami. Spotkanie osobiste stwarza zupełnie inny klimat. To dobrze, iż kandydatów było kilku i to do każdego organu. Jeszcze do niedawna mieliśmy zazwyczaj jednego kandydata na jedno miejsce. Dobrze, że jest coraz więcej chętnych, by zaangażować się w pracę samorządu – ocenia Włodzimierz Chróścik.

Faktycznie, w poprzednich wyborach prezesa KRRP Włodzimierz Chróścik był jedynym kandydatem. Tym razem taka sytuacja dotyczyła tylko stanowiska głównego rzecznika dyscyplinarnego. Stanowisko to zdobył Leszek Korczak, jako jedyny kandydujący. Ale już np. do Krajowej Rady Radców Prawnych, która w tej kadencji liczyć będzie 40 członków, zgłosiło się 56 chętnych.

– Jest demokracja, radcowie zagłosowali. Mam tylko nadzieję, że będą pana prezesa przez najbliższe cztery lata rozliczać z tego programu, który przedstawił. Ja pozostaję dziekanem izby olszyńskiej i zamierzam działać dalej w samorządzie. Choć wiem, że w wyniku tego, co mówię i co robię, jestem traktowany jako wróg pana prezesa – mówi Michał Korwek.

„Na 5 kandydatów uzyskałem najsłabszy wynik z liczbą 9 głosów. Ubolewam tylko, że w tym skromnym poparciu nie było delegatów z naszej Izby (kieleckiej – przyp. red.), której rozwojowi poświęciłem ostatnie 8 lat (...) Trudno, tak czy inaczej zaprezentowałem swój program, zwróciłem uwagę na wg mnie wiele istotnych spraw. Gratuluję wybranemu na nową kadencję Prezesowi Włodzimierzowi Chróścikowi (...) Gratuluję również wyniku pozostałym kandydatom – napisał z kolei na swoim profilu na portalu LinkedIn Andrzej Głogowski.

Czytaj więcej

Jak radcowie prawni radzą sobie w sprawach karnych? "Nadal odstają"

Zrealizowane plany i obietnice na przyszłość

Przed wyborami na prezesa zjazd przyjął też sprawozdanie z działań KRRP w poprzedniej kadencji. Włodzimierz Chróścik wskazał, że była to kadencja trudna, rozpoczęta w pandemii. Podczas tej kadencji zaczął się też kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz wojna w Ukrainie. Na wszystkie te problemy samorząd musiał reagować i znajdować odpowiednie rozwiązania. W czasie minionych czterech lat Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji przygotował niemal 50 ekspertyz, przeanalizował kilkaset projektów aktów prawnych oraz opracował kilkanaście publikacji, takich jak broszury czy poradniki. Wydał ponad 220 opinii prawnych. Przygotowano też wstępny projekt zmiany ustawy o radcach prawnych. Akt ten ma już ponad 40 lat i właśnie przedstawienie kompleksowej jego nowelizacji będzie jednym z głównych celów samorządu w nowej kadencji.

Prezes podkreślił też duże znaczenie platformy e-KIRP. W minionej kadencji wystawiono za jej pośrednictwem 59 tys. certyfikatów. Z platformy tej korzysta ponad 32 tys. radców prawnych, którzy razem zdobyli na niej ponad 230 tys. punktów szkoleniowych (dostępnych jest ponad 210 szkoleń). W tym ok. 7 tys. radców zdobyło wszystkie wymagane punkty tą drogą. W czasie całej kadencji na poziomie krajowym zorganizowano 219 szkoleń, w których udział wzięło ponad 60 tys. radców prawnych.

165 odpowiedzi

udzieliła w minionej kadencji Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu

3 tys.

niemal tylu aplikantów skorzystało z dodatkowych zadań na platformie e-KIRP od 2023 r.

Włodzimierz Chróścik w swojej prezentacji jeszcze jako kandydat na kolejną kadencję wskazał w pierwszej kolejności na konieczność odpowiedzi na rewolucję technologiczną i rozwój AI. Ma się to odbywać, po pierwsze, przez silniejszy wpływ na legislację zarówno krajową, jak i unijną (zwłaszcza że zbliża się polska prezydencja w UE). OBSiL ma działać w tej kwestii bardziej proaktywnie. Jednocześnie samorząd będzie również wykorzystywał nowe technologie dla wsparcia radców prawnych. Oprócz rozwoju wspomnianej platformy e-KIRP, do końca przyszłego roku ma powstać system komputerowy pozwalający na łatwy kontakt radcy z jego macierzystą izbą.

Włodzimierz Chróścik zwrócił też uwagę na konieczność budowy bardziej otwartego samorządu, przeciwdziałającego wykluczeniom. A także rozwinięcie systemu „prewencji dyscyplinarnej” poprzez utworzenie bazy orzeczeń sądów dyscyplinarnych i Sądu Najwyższego rozpatrującego kasacje w tych sprawach. W kwestiach takich jak edukacja prawna i promocja zawodu kontynuowane mają być w dużej mierze obecne działania. Zapowiedziano też dalszy rozwój szkoleń dla aplikantów, tak by poziom aplikacji był wysoki niezależnie od tego, w której izbie jest ona odbywana.

Czytaj więcej

Włodzimierz Chróścik: Musimy działać realnie, a nie myśleć życzeniowo

Wytyczne dla samorządu radców. 17 punktów

Na zakończenie zjazdu delegaci przyjęli też wytyczne działania samorządu na lata 2024–2028. Wśród 17 punktów znalazły się tam m.in.: zaangażowanie w działania mające na celu przywrócenie praworządności w Polsce oraz ochronę praw człowieka w Polsce i innych krajach, większe zaangażowanie w proces legislacyjny, szczególnie uregulowanie rynku świadczenia pomocy prawej (w tym nieodpłatnej i z urzędu), wspomniane wsparcie pionu dyscyplinarnego oraz jego informatyzacja, dbanie o przestrzeganie zasad etyki zawodowej, wspieranie radców i aplikantów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi przy wykonywaniu zawodu.

W piątek podczas XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych najwięcej emocji budziły wybory prezesa KRRP na nową kadencję. Dyskusja była bardzo żywa, delegaci zadawali pytania, nieraz trudne, każdemu z pięciu ubiegających o to stanowisko kandydatów. Ale wynik głosowania był jednoznaczny – dotychczasowy prezes Włodzimierz Chróścik otrzymał 237 głosów z 318 oddanych. Następny w kolejności Michał Korwek miał ich tylko 51, pozostali kandydaci około dziesięciu. Co więcej, żaden z kontrkandydatów nie uzyskał mandatu w organach kolegialnych samorządu, do których kandydowali następnego dnia. 

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10