Internet pomoże sprawdzić adwokata

Pełnomocnika można wyszukać w bazie danych. Pomogą szczegółowe informacje o członkach palestry. Portal umożliwi też komunikację wewnątrz korporacji

Publikacja: 18.10.2010 04:53

Internet pomoże sprawdzić adwokata

Foto: www.sxc.hu

Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich zaczął działać wiosną, ale właśnie teraz Naczelna Rada Adwokacka obwieściła, że wypełnił się danymi w sposób umożliwiający potencjalnym klientom korzystanie z niego.

[srodtytul]Strona w Internecie[/srodtytul]

Artur Kmieciak, adwokat odpowiedzialny za informatyzację w NRA, mówi „Rzeczpospolitej”, że ta gigantyczna baza danych składa się z dwóch części. Jedna jest ogólnie dostępna dla użytkowników, którzy poszukują adwokata czy chcą zweryfikować jego dane. Druga zawiera dane związane z przynależnością do samorządu. Wgląd do niej mają przedstawiciele uprawnionych organów palestry.

Na stronie internetowej [link=http://www.rejestradwokatow.pl/Kraiaa]www.rejestradwokatow.pl [/link]można wyszukać adwokata po nazwisku, miejscowości, w której prowadzi praktykę, po izbie samorządowej, do której należy, oraz według preferowanych specjalizacji. Do rejestru każdy prawnik mógł zgłosić maksimum pięć. Cała lista zawiera ok. 190 haseł wskazujących dziedziny prawa (np. cywilne), czynności (np. kasacje) czy też rodzaj sprawy (np. inwestycje, zwrot dawnej własności).

[srodtytul]Tysiąc do rozwodów[/srodtytul]

Z rejestru można się dowiedzieć, że np. domenami internetowymi w całym kraju zajmuje się tylko siedem osób, w prawie cmentarnym specjalizuje się 11 adwokatów, a rozwodami zajmuje się aż 955. Tyle że pięciu z nich nie prowadzi praktyki. Z bazy można się dowiedzieć również, czy dany prawnik jest czynny zawodowo czy nie, bo np. został dyscyplinarnie zawieszony. Adwokaci mogą też zaznaczyć, że podejmują się spraw każdego rodzaju. Wpisują wtedy, że prowadzą praktykę ogólną.

[wyimek]8560 adwokatów wykonuje w Polsce zawód[/wyimek]

Po kliknięciu w pozycję wybranego z tabeli adwokata pokazuje się jego wizytówka, a z niej można się dowiedzieć również o: adres jego kancelarii (wraz z mapką Google), numery telefonu, numer legitymacji, datę wpisu na listę adwokacką (pokazuje staż zawodowy), adresy poczty elektronicznej oraz stronę internetową. Jak zapewnia NRA, rejestr zawiera dane wszystkich członków palestry: 8560 adwokatów wykonujących zawód, 2089 niepraktykujących, a także 5277 aplikantów.

Rejestr zaprojektowany jest tak, aby można go było zintegrować z innymi bazami danych. Mecenas Artur Kmieciak mówi, że chciałby, aby za pomocą nowych adwokackich legitymacji z mikroczipem można było łączyć się z informatycznymi systemami Ministerstwa Sprawiedliwości, takimi jak elektroniczna księga wieczysta czy elektroniczne postępowanie upominawcze. Kolejny jego pomysł na przyszłość to wyposażenie rejestru adwokatów w narzędzia pozwalające za pomocą podpisów elektronicznych na szyfrowanie wiadomości i korespondencji od klientów.

Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich zaczął działać wiosną, ale właśnie teraz Naczelna Rada Adwokacka obwieściła, że wypełnił się danymi w sposób umożliwiający potencjalnym klientom korzystanie z niego.

[srodtytul]Strona w Internecie[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce