Portfel zamówień Asseco BS na 2022 r. ma wartość 276 mln zł i odpowiada za 89,8 proc. całej zeszłorocznej sprzedaży. Rok temu o tej porze miał wartość 237,9 mln zł, co oznaczało 84,3 proc. przychodów z roku wcześniejszego.
W I półroczu 2022 r. sprzedaż Asseco BS urosła o 8,6 proc. Dynamika w Polsce była nieznacznie wyższa, wyniosła 8,7 proc. Z kolei za granicą sięgnęła 8,2 proc. – Liczymy, że w II półroczu lepiej radzić sobie będzie w szczególności część dotycząca zagranicy. Przyzwyczailiśmy się tam do większych zwyżek – mówi Mariusz Lizon, członek zarządu Asseco BS.
W wynikach informatycznej firmy widać spadek marż. To skutek znaczącego wzrostu kosztów, w szczególności osobowych. – Wysoka inflacja napędza oczekiwania pracowników, musieliśmy o nich powalczyć. Świadczenia na rzecz pracowników wzrosły o 14,7 proc. – wskazuje przedstawiciel spółki. Nie podaje, jakiej dynamiki wynagrodzeń spodziewa się w II półroczu, ale sygnalizuje, że co do zasady podwyżki w Asseco BS są realizowane w pierwszych miesiącach roku. – Wtedy analizujemy strukturę wynagrodzeń i rozmawiamy o podwyżkach. Liczymy, że największa fala za nami. Ale presja na wynagrodzenia zapewne powróci – podsumowuje Lizon.
Czytaj więcej
W sytuacji, gdy w gospodarce widać spowolnienie, pogarsza się kondycja przedsiębiorstw i zmniejsz...
Przedstawiciele branży zgodnie twierdzą, że najważniejsze jest dla nich utrzymanie zespołu, bo w IT kluczem do sukcesu są ludzie. Tymczasem ekspertów w tej branży nadal jest za mało.