Aktualizacja: 27.04.2020 21:39 Publikacja: 27.04.2020 20:07
Dr Jakub Swadźba
Foto: materiały prasowe
Jak powstał pomysł uruchomienia mobilnych punktów pobrań wymazów pod kątem sprawdzenia obecności w organizmie koronawirusa SARS-CoV-2?
Koncepcja stworzenia mobilnych punktów pobrań Drive&Go-Thru jest owocem obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i obserwacji doświadczeń z innych krajów ogarniętych pandemią. Spółka Diagnostyka jest największą siecią laboratoryjną w Polsce, która stworzyła już siedem, a docelowo planuje uruchomić dziesięć takich placówek do pobierania materiału w kierunku oznaczania koronawirusa. Nasza sieć wykonywała na początku te badania jedynie dla szpitali. W związku z dużą zakaźnością tej choroby baliśmy się udostępnić stacjonarne punkty pobrań dla chorych na koronawirusa. Byłoby to niekomfortowe zarówno dla personelu, jak i, co ważniejsze, dla innych pacjentów, którzy przychodzą na pobranie krwi, np. do morfologii czy TSH (niestety w wyniku obostrzeń epidemiologicznych jest ich obecnie niewielu). Widząc inspirujące przykłady ze świata, z uruchamiania mobilnych punktów pobrań, postanowiliśmy, że będzie to najlepsza forma do przeprowadzania tego typu badań. Nie chcąc narażać naszych pacjentów, uznaliśmy, że należy jak najszybciej uruchomić punkty „Drive&Go-Thru" w szeroko dostępnych miejscach, na świeżym powietrzu, najlepiej tak, żeby nie trzeba było wysiadać z samochodu po wcześniejszej rejestracji na naszych stronach internetowych. Wyniki wydawane są przez internet. Kierujemy się zatem prostymi zasadami: minimum kontaktu, maksimum bezpieczeństwa i dostępności do badań.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas