Jak powstał pomysł uruchomienia mobilnych punktów pobrań wymazów pod kątem sprawdzenia obecności w organizmie koronawirusa SARS-CoV-2?
Koncepcja stworzenia mobilnych punktów pobrań Drive&Go-Thru jest owocem obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i obserwacji doświadczeń z innych krajów ogarniętych pandemią. Spółka Diagnostyka jest największą siecią laboratoryjną w Polsce, która stworzyła już siedem, a docelowo planuje uruchomić dziesięć takich placówek do pobierania materiału w kierunku oznaczania koronawirusa. Nasza sieć wykonywała na początku te badania jedynie dla szpitali. W związku z dużą zakaźnością tej choroby baliśmy się udostępnić stacjonarne punkty pobrań dla chorych na koronawirusa. Byłoby to niekomfortowe zarówno dla personelu, jak i, co ważniejsze, dla innych pacjentów, którzy przychodzą na pobranie krwi, np. do morfologii czy TSH (niestety w wyniku obostrzeń epidemiologicznych jest ich obecnie niewielu). Widząc inspirujące przykłady ze świata, z uruchamiania mobilnych punktów pobrań, postanowiliśmy, że będzie to najlepsza forma do przeprowadzania tego typu badań. Nie chcąc narażać naszych pacjentów, uznaliśmy, że należy jak najszybciej uruchomić punkty „Drive&Go-Thru" w szeroko dostępnych miejscach, na świeżym powietrzu, najlepiej tak, żeby nie trzeba było wysiadać z samochodu po wcześniejszej rejestracji na naszych stronach internetowych. Wyniki wydawane są przez internet. Kierujemy się zatem prostymi zasadami: minimum kontaktu, maksimum bezpieczeństwa i dostępności do badań.
Kto jest badany w pierwszym rzędzie?
Uznaliśmy, że te badania profilaktyczne należą się przede wszystkim służbie zdrowia, ponieważ lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci oraz ratownicy medyczni mogą mieć najczęstszy kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi. Mogą nawet o tym nie wiedzieć. Kiedy większość z nas stosuje się do hasła „zostań w domu", lekarze muszą się stosować do hasła „idź do szpitala, nie zostawaj w domu". Lekarzom lub innym pracownikom medycznym wykonuje się testy dopiero wtedy, kiedy mieli udowodniony kontakt z chorymi lub sami są już chorzy. Widząc lukę w tym systemie, zainicjowaliśmy akcję „Badamy-wspieramy medyków". Diagnostyka wsparta przez innych Partnerów, których nieustannie poszukujemy, wykonuje darmowe badania służbie zdrowia. W miarę dostępności testów i możliwości organizacyjnych oferta dostępna jest również dla osób, które z jakichś powodów obawiają się o swój stan zdrowia i chcą sobie takie badanie profilaktycznie wykonać odpłatnie. Nie zapraszamy natomiast do naszych punktów pobrań osób chorych. Te osoby muszą zgłosić się bezpośrednio do szpitali, oddziałów zakaźnych lub do szpitali jednoimiennych.